Набув чинності Закон про режим спільного транзиту

Закон України «Про режим спільного транзиту та запровадження національної електронної транзитної системи», розроблений на виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, набув чинності 25 вересня.

Законом встановлюються основні принципи організації і здійснення спільного режиму транзиту товарів через митну територію України, а також порядок і умови переміщення товарів у спільному режимі транзиту. Також передбачається застосування механізму забезпечення сплати митного боргу, застосування спеціальних транзитних спрощень та інші особливості здійснення операцій спільного режиму транзиту.

Прийняті новації дозволять застосовувати в Україні європейські транзитні правила, що дасть можливість підприємствам використовувати єдину митну декларацію та єдину гарантію для переміщення товарів від свого складу до складу контрагента. Як наслідок, відбудеться суттєве прискорення та здешевлення руху товарів, від якого виграють усі учасники: експортери, перевізники, імпортери, запевняють в уряді.

Закон запроваджує в українському законодавстві положення Конвенції про процедуру спільного транзиту.

На сьогодні Конвенція про процедуру спільного транзиту – це 35 країн європейського регіону (члени ЄС, ЄАВТ, Туреччина, Македонія та Сербія), які запровадили єдині для всіх Договірних сторін правила декларування та контролю за транзитними переміщеннями товарів із використанням New Computerised Transit System (NCTS).

NCTS – це ІТ-продукт, який дає можливість налагодити обмін інформацією про етапи митного оформлення товарів з використанням електронних повідомлень в режимі реального часу та підвищити ефективність використання системи аналізу ризиків.

Приєднання до Конвенції дозволить Україні запровадити обмін митною інформацією з 35 країнами в режимі реального часу, отримувати інформацію для переміщення товарів транзитом, запровадити спеціальні транзитні спрощення, використовувати єдину митну декларацію для переміщення товарів від країни-відправлення до країни-призначення через треті країни в межах Договірних сторін Конвенції за єдиними правилами.

Проте на ухваленні Закону робота над приєднанням до Конвенції про процедуру спільного транзиту не завершується. Необхідно запровадити та використовувати протягом щонайменше 1 року положення цієї Конвенції та відповідний ІТ-продукт в межах території України. Лише після цього Україна зможе отримати офіційне запрошення для приєднання до Конвенції.