Нацбанк суттєво знизив облікову ставку

Національний банк України прийняв рішення з 13 грудня 2019 року знизити облікову ставку із 15,5% до 13,5% річних.

Таким чином НБУ прискорює пом’якшення монетарної політики, оскільки стрімке зміцнення курсу гривні зумовлює швидше зниження інфляційного тиску, ніж очікувалося.

У листопаді 2019 року споживча інфляція стрімко уповільнилася – до 5,1% у річному вимірі, що було нижчим від очікувань Національного банку. Отже, інфляція у листопаді досягла середньострокової цілі 5%, яку Нацбанк задекларував у 2015 році.

В основі цієї стійкої тенденції – поступове послаблення фундаментального тиску на ціни, ознакою якого є уповільнення базової інфляції, а також зниження цін на енергоносії. Інфляція суттєво уповільнилася внаслідок як зміцнення обмінного курсу гривні, так і поліпшення інфляційних очікувань.

За допомогою облікової ставки НБУ впливає на інфляцію – чим вища ставка, тим дорожче коштує ресурс в нацвалюті (кредити, депозити). Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх на споживання, інфляція сповільнюється. Висока облікова ставка спричиняє скорочення кредитування, а значить і сповільнює економічне зростання.

Нагадаємо, що востаннє облікова ставка була знижена до 15,5% річних із 25 жовтня 2019 року.

Національний банк очікує на подальше зниження облікової ставки до 8%.