Нацбанк вніс зміни до порядку розрахунку банками розміру кредитного ризику

Національний банк вніс зміни до Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями в частині доповнення переліку прийнятного забезпечення об’єктами незавершеного будівництва та майбутніми об’єктами нерухомості.

Ці зміни ґрунтуються на нормах Закону України від 15.08.2022 № 2518-IX “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому”, який створює правовий механізм для гарантування державою речових прав на об’єкти незавершеного будівництва та майбутні об’єкти нерухомості.

В НБУ наголосили, що норми Закону створюють підґрунтя для запровадження ініціативи щодо доповнення переліку забезпечення, що є прийнятним для врахування під час розрахунку розміру кредитного ризику згідно з Положенням № 351, забезпеченням у вигляді об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості.

Включення зазначених об’єктів до переліку прийнятного забезпечення передбачено протягом 3-х років від дати початку виконання будівельних робіт. Цей строк ґрунтується на середньостатистичних даних щодо строків будівництва об’єктів та їх введення в експлуатацію.

Змінами також передбачені умови, за яких банки зможуть враховувати вартість об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості під час розрахунку розміру кредитного ризику. До таких умов, зокрема, відносяться:

  • поширення на об’єкт незавершеного будівництва/майбутній об’єкт нерухомості дії Закону № 2518;
  • дотримання замовником будівництва/девелопером будівництва/управителем ФФБ вимог Закону № 2518;
  • наявність реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно  спеціального майнового права на об’єкт;
  • здійснення банком регулярного моніторингу своєчасності виконання графіка будівництва об’єкта.

На початковому етапі врахування вартості об’єктів незавершеного будівництва та майбутніх об’єктів нерухомості здійснюватиметься з коефіцієнтом ліквідності забезпечення 0,5. Надалі розмір цього коефіцієнта може змінюватися з урахуванням практичного досвіду банків щодо роботи з таким видом забезпечення та накопичених статистичних даних.

Крім того, ґрунтуючись на положеннях Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” (зі змінами), змінами до Постанови № 3512 уточнено порядок визначення  розрахунку розміру кредитного ризику за іпотечними кредитами боржників, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, зокрема на територіях, окупованих після 24.02.2022.

Відповідні зміни затверджені постановою Правління Національного банку України від 05 жовтня 2022 року № 214 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України”.