Національна асоціація адвокатів України пропонує штрафувати за ототожнення адвоката з клієнтом

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

Зважаючи на це, у Комітеті НААУ з питань інформаційної політики та взаємодії із засобами масової інформації підготували проект Закону «Про внесення змін Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення гарантій адвокатської діяльності».

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Відзначається, що проблема ототожнення адвоката з клієнтом набула особливого розмаху із різким зростанням кількості кримінальних проваджень, пов’язаних зі збройною агресією РФ, а також розглядом справ, фігурантами у яких виступають представники держави-агресора, а також їхні посібники.

Документом пропонується запровадити у КУпАП новий склад адміністративного правопорушення, що посягає на встановлений порядок управління, та встановити покарання за його вчинення:

«Стаття 185-16. Порушення заборони ототожнення адвоката і клієнта

1. Публічне, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки, ототожнення особою адвоката і клієнта, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога, –

тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, –

тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

У НААУ вважають, що справи про ототожнення адвоката з клієнтом мають розглядати судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів (ст. 221 КУпАП), а складати протоколи про ці правопорушення – голови рад адвокатів регіонів або уповноважені члени цих рад (п. 9-1 ч. 1 ст. 255 КУпАП).

Проект Закону з відповідним обґрунтуванням направлено голові підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВР з питань правової політики Володимиру Ватрасу.