НБУ отримав нові повноваження на ринку небанківських фінансових послуг

З початку липня 2020 року стартував новий етап розвитку небанківського ринку – спліт, що дає Національному банку України повноваження регулювати не лише банківський, а й небанківський сектор.

Заплановане масштабне оновлення законодавства: ключовий законопроект “Про фінансові послуги та діяльність з надання фінансових послуг” вже переданий до профільного комітету ВРУ, розробка нових редакцій законопроектів “Про кредитні спілки”, “Про страхування”, “Про фінансові компанії” будуть презентовані вже найближчим часом, також розпочинається робота над новими законами “Про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів”, “Про страхову дистрибуцію”.

Особливу увагу НБУ приділятимете захисту прав споживачів, що передбачає роботу зі зверненнями громадян до НБУ, систематизацію виявлених порушень і ключових недоліків у роботі небанківських фінансових установ, оперативного реагування на них. Крім цього, регулюватиметься чесність реклами та повнота розкриття інформації про послуги.

Детальніше: НБУ почав приймати звернення громадян щодо роботи небанківських фінустанов

Модель регулювання та нагляду за фінансовими установами, як і нагляду за банками, здійснюватиметься за ризик-орієнтованим підходом. Передбачається удосконалення вимог до ліцензування, оцінки платоспроможності та ліквідності, корпоративного управління та системи управління ризиками, застосування ризик-орієнтованого пруденційного нагляду, нагляду за ринковою поведінкою, а також визначення процедури реорганізації, відновлення діяльності та виведення компаній із ринку.

Регулювання кожного сегменту ринку буде відрізнятися залежно від того, чи залучає фінансова установа кошти клієнтів. Так, банки, страхові компанії та кредитні спілки працюють завдяки коштам, залученим від клієнтів – населення та бізнесу, а інші фінансові установи працюють на базі власного капіталу. Головне завдання регулятора – зробити нагляд за діяльністю цих організацій адекватним тим ризикам, які притаманні діяльності кожної з них. Водночас компанії, які працюють на базі власного капіталу, не мають відчувати надмірної присутності регулятора у свій діяльності.

НБУ переконаний, що в результаті вибудовування нової моделі регулювання буде створено умови для розвитку нових фінансових інструментів та бізнес-моделей.