НБУ оцінив втрати економіки України від карантину

Економіка України пристосувалася до роботи в нових умовах, але негативний вплив карантинних обмежень зберігався. За оцінками НБУ, їхня дія призвела до втрати близько 0,8 в.п. зростання ВВП у 2021 році.

Про це йдеться у “Звіті про фінансову стабільність, грудень 2021 року” Національного банку України.

Як зазначається у Звіті, згідно з попередніми даними Держстату реальний ВВП у ІІІ кварталі зріс лише на 2,7% р/р. Стримують зростання економіки обмежені виробничі потужності, низький рівень приватних інвестицій, подорожчання енергоносіїв, слабке відновлення сфери послуг. Натомість економічне відновлення підтримують стійкий споживчий попит, пожвавлення інвестиційної активності, зокрема в державному секторі, рекордний урожай. Згідно з жовтневим прогнозом НБУ зростання економіки цьогоріч становитиме 3,1%.

За оцінками НБУ, наступного року ключовим чинником зростання ВВП очікувано залишиться внутрішній попит. Пришвидшення темпів вакцинації та подальше пристосування бізнесу і населення до роботи в умовах карантину мінімізує негативний вплив можливих подальших обмежень на економіку.

Сповільнюватиме економічне зростання висока вартість енергоносіїв – це загрожує підвищенням собівартості продукції, повільнішим зниженням інфляції, скороченням виробництва енергоємних галузей, вищими видатками бюджету на субсидії та підтримку енергетичних компаній.

У підсумку, за оцінками НБУ, у 2022 році економіка зросте на 3,8%.