НБУ попереджає про небезпеку кредитів “під 0%”

“Кредити без паспорта та довідки про доходи”, “кредити під 0% за 10 хвилин”, “позики клієнтам з поганою кредитною історією” – саме так свої послуги часто рекламують небанківські фінансові установи. Проте українцям варто обережно ставитися до таких кредитів, адже борг може зрости в рази, і кредит “під 0%” перетворюється в кредит “під 1 700% річних”, попереджає НБУ та радить уважно читати договір.

Особливість мікрокредитів у тому, що ставка 0% або 0,01% може діяти впродовж пільгового періоду – наприклад, 5 днів. Після цього вступають у дію звичайні тарифи – 100%, 700% і навіть 1700% річних. Річну процентну ставку фінансові компанії вказують непримітним позначенням APR (Annual Percentage Rate, річна ставка), на що клієнти можуть навіть не звернути увагу. Рекламуючи кредити, мікрофінансові компанії зазвичай вказують умовні 1-2 відсотки за 1 день користування кредитом. Проте після цього спрацьовують штрафи, комісії та нараховується пеня.

Варто відразу чітко розібратися з графіком погашення кредиту та штрафами у випадку прострочення платежу – саме штрафи за прострочення можуть збільшити борг клієнта в рази. Деякі мікрофінансові компанії у випадку прострочки автоматично збільшують ставку за кредитом. До того ж, додається ще й штраф (наприклад, 2% від простроченого платежу в перший день прострочки і ще плюс 2% кожного наступного дня) та пеня (наприклад, 1,5% від суми кредиту за кожен день прострочки).

Нароазі у ВРУ готується до другого читання законопроект № 1109, який поширює вимоги до розкриття повної процентної ставки за кредитом на кредити менше 1 МЗП та терміном менше 1 місяця. Документ також пропонує встановити максимальну планку штрафів, які фінансова компанія матиме право нарахувати клієнту. Це захистить громадян від штрафів та пеней, сума яких сьогодні в рази і навіть десятки разів може перевищувати суму кредиту.