НБУ пропонує нову модель законодавчого регулювання ринку платежів

Національний банк України презентував банкірам концепцію нової моделі законодавчого регулювання ринку платежів та переказу коштів. Основна мета оновлення платіжного законодавства – підвищити конкурентоздатність цього ринку, зробити його універсальним та гнучким, отримати стимул для якісного та інноваційного розвитку платіжних продуктів, сервісів та послуг.

Чинний закон про платіжні системи та переказ коштів в Україні, створений ще у 2001 році, морально застарів і не відповідає вимогам сьогодення, вважають в НБУ.

Сучасне ж законодавство не лише стимулюватиме розвиток українського платіжного ринку, але й дозволить йому розвиватися у гармонії з європейськими тенденціями. У новому національному законодавстві будуть імплементовані норми європейської директиви PSD2, зокрема концепція Open Banking, для посилення конкуренції, захисту прав користувачів платіжних послуг та стрімкого запровадження нових технологій.

Планується, що нове регулювання на платіжному ринку запроваджуватиметься у декілька етапів:

  • спочатку Національний банк спільно з учасниками ринку виробить текст концептуального бачення майбутніх законодавчих змін;
  • на наступному етапі відповідні зміни будуть запропоновані суб’єктам законодавчої ініціативи, а також відбудеться їхній розгляд у парламенті;
  • у подальшому Національний банк оновить свою нормативну базу, а також спільно з учасниками ринку працюватиме над розробкою технічних стандартів;
  • на останньому етапі має повноцінно запрацювати нове регулювання. Це дасть можливість втілити концепцію Open Banking, інтегровану з новою платіжною інфраструктурою, побудованою на міжнародних стандартах (ISO 20022), що забезпечить миттєвість і безперервність платіжних послуг.

Серед ключових новацій майбутньої системи ліцензування діяльності з надання платіжних послуг – відхід від обов’язкової необхідності створення або членства у платіжній системі для надання платіжних послуг.

У межах нової архітектури платіжного ринку платіжні послуги зможуть надавати банки, платіжні установи, установи електронних грошей, поштові оператори, а також державні органи і органи місцевого самоврядування. Банки надаватимуть платіжні послуги на підставі банківської ліцензії. Небанківські установи надаватимуть відповідні послуги на підставі ліцензії на надання платіжних послуг. Також розглядається можливість надання обмежених можливостей щодо переказу коштів окремим категоріям постачальників (наприклад, телеком та інтернет-операторам, роздрібним мережам, СІТ-компаніям тощо).

Нацбанк очікує, що перша текстова редакція оновленого законодавчого регулювання ринку платежів має з’явитися у вересні-жовтні цього року. Тож у перспективі уже наступного року платіжний ринок зможе отримати нове законодавство у платіжній сфері.