НБУ розповів, чому в Україні немає масової доступної іпотеки 

На сьогодні дуже мало банків працюють на ринку іпотеки: лише 7 установ сконцентрували 97% обсягів нової іпотеки, розповіли в НБУ. Майже три четверті нових іпотечних кредитів – кредити на придбання житла на вторинному ринку, з первинним ринком банки працюють не так охоче. Водночас значна кількість банків, які раніше займались іпотекою, зараз взагалі не виходять на ринок. Усе це – через високі ризики.

Аби пришвидшити появу в Україні масової доступної іпотеки, у першу чергу потрібно навести лад на ринку первинної нерухомості, зокрема в частині прозорості забудовників, а також врегулювати процес фінансування будівництв. Ефективний механізм інвестування має гарантувати отримання інвестором готового житла, або ж повернення коштів. Враховуючи, що забудовники, так само як банки акумулюють значні обсяги коштів населення, до них мають бути встановлені так само жорсткі вимоги, які б забезпечили їх надійність.

Друга сторона у питанні масової доступної іпотеки – це попит на неї, важивою складовою якого є ціна кредиту. На початок року середня ставка за іпотекою була 19%, зараз вона складає близько 13%.

Отже, за умови посилення прозорості ринку нерухомості, зниження ризиків для кредиторів, а також подальшого зниження вартості іпотеки в Україні стане можливим масове доступне іпотечне кредитування, резюмували в НБУ.