НБУ спростив проведення операцій з обміну валют

Національний банк України постановою від 07.06.2018 № 63 затвердив зміни до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України.

Даними змінами спрощено оформлення банками та іншими фінансовими установами операцій з обміну валют. Якщо раніше банки повинні були оформлювати два паперові примірники квитанції про здійснення такої операції (для клієнта та для зберігання в банку), то надалі вони зможуть оформлювати квитанції про валютно-обмінну операцію також в електронному вигляді і зберігати відповідні документи в електронній формі. А за згодою клієнта банк матиме можливість взагалі не оформлювати клієнту паперовий документ. Окрім цього, банки не будуть вимагати підпис клієнта на квитанції, якщо сума валютно-обмінної операції буде менша ніж 150 тис. грн.

Згідно постанови банкам та фінансовим установам надано можливість проводити валютно-обмінні операції через платіжні пристрої. Після доопрацювання цими установами програмного забезпечення платіжного пристрою фізособи зможуть не тільки продавати, а й купувати готівку інвалюти з використанням цих пристроїв. Також банки та фінустанови отримають можливість оформлювати звітну документацію з валютно-обмінних операцій у вигляді електронного документа.

Постанова набере чинності з 1 липня 2018 року. Але для впровадження нових вимог, що стосуються застосування РРО під час проведення обміну валют через платіжні пристрої та оформлення відповідних розрахункових документів РРО, квитанцій та чеків банкомата, фінансовим установам надано шестимісячний перехідний період. Протягом другого півріччя поточного року вони будуть оформлювати валютно-обмінні операції згідно зі старою редакцією Порядка. Проводити валютно-обмінні операції за новими правилами вони почнуть з 1 січня 2019 року.