НБУ створить публічний Реєстр колекторських компаній

Національний банк України згідно із новим Законом  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості” визначений регулятором, який наглядатиме за діяльністю колекторських компаній.

Упродовж трьох місяців після набрання Законом чинності НБУ створить публічний Реєстр колекторських компаній, в якому повинні зареєструватися усі без винятку гравці цього ринку.

Кредитодавцям – банкам та фінансовим компаніям – буде заборонено працювати з колекторами, які не зареєстровані у Реєстрі.

Упродовж першого місця роботи Реєстру всі юридичні особи, які займаються врегулюванням простроченої заборгованості, зобов’язані у ньому зареєструватись. Така реєстрація надасть їм статус колекторської компанії відповідно до закону.

Доступ до Реєстру повинен бути цілодобовим та безоплатним для усіх громадян.

Нацбанк здійснюватиме нагляд за додержанням колекторами законодавства щодо захисту прав споживачів, встановлюватиме додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, розглядатиме звернення громадян, захищатиме їхні права у разі порушень.

Продаж прав вимоги за кредитами споживачів фінансових послуг можна буде здійснювати тільки іншій фінансовій установі, яка має ліцензію на надання позик або послуг факторингу і знаходиться під наглядом НБУ. Це забезпечить дотримання всіх вимог закону під час обслуговування таких кредитів.

Закон набере чинності з дня, наступного за днем опублікування, та буде введений в дію через 3 місяці. Проте норми, які стосуються вимог до етичної поведінки колекторів, запрацюють відразу з набранням чинності Законом.