НБУ виступив проти обов’язкової реструктуризації валютних кредитів

НБУ виступив проти обов’язкової (примусової) реструктуризації кредитів у іноземній валюті, передбаченої законопроектом № 4475, нещодавно прийнятим ВР за основу.

Реструктуризація боргу валютних позичальників має відбуватися на ринкових умовах, прийнятних і для банків, і для позичальників, наголосили в НБУ. ДО того ж, механізм для проведення такої реструктуризації вже існує.

По-перше, механізм реструктуризації боргу фізичної особи, що виник за кредитом в іноземній валюті, який забезпечений іпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним місцем проживання сім’ї боржника, визначений Кодексом України з процедур банкрутства, уведеним у дію в жовтні 2019 року. Так, протягом п’яти років із дня введення в дію Кодексу – до 21 жовтня 2024 року – іпотечні кредити в іноземній валюті можуть бути реструктуризовані за процедурою неплатоспроможності фізичної особи згідно з планом реструктуризації або за мировою угодою на законодавчо визначених умовах. У ході реструктуризації арбітром між боржником та кредитором є суд, який може оцінити обставини справи та становище позичальника. Такий підхід надає можливість здійснити реструктуризацію заборгованості на справедливих та збалансованих умовах.

По-друге, банки розробили і пропонують валютним позичальникам власні програми добровільної реструктуризації валютної заборгованості. До 21 квітня 2021 року діє мораторій на стягнення майна за валютними кредитами. Мораторій був уведений у 2014 році для захисту валютних позичальників, які у зв’язку з кризою та різкою девальвацією не могли платити за кредитами. Банкам було заборонено звертати стягнення на майно громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті. Оскільки позичальники переважно так і не почали виконувати зобов’язання за такими кредитами, це створило ризики для стійкості фінансової системи. Подовження дії мораторію на три роки, передбачене законопроектом № 4475, знову законсервує, а не вирішить проблему валютних кредитів. Це нівелює ефективність державних програм зі стимулювання розвитку іпотеки, вважаєють в НБУ.

Водночас НБУ підтримав законопроект № 4399 – зміни до Податкового кодексу для звільнення від оподаткування прощених сум боргу та інших доходів, що виникають унаслідок реструктуризації кредитів у іноземній валюті.