Небанківські установи будуть визначати вартість споживчого кредиту так само, як банки

НБУ планує оновити правила розрахунку небанківськими установами загальної вартості та реальної річної процентної ставки споживчого кредиту – встановити єдині правила як для банків, так і для небанківських фінансових установ.

До загальної вартості кредиту та реальної річної процентної ставки потрібно включати всі без винятку витрати споживача:

  • платежі за обслуговування та повернення кредиту, включаючи проценти, комісії;
  • обов’язкові платежі за додаткові та супутні послуги фінустанови, комісії кредитного посередника;
  • платежі за послуги третіх осіб (наприклад, страхові, податкові платежі, платежі за послуги державних реєстраторів, нотаріусів тощо).

Такі правила розрахунку загальної вартості кредиту та реальної річної процентної ставки вже працюють для банків.

Мета змін – щоб споживач ще на етапі вибору кредиту міг отримати повну, точну та зрозумілу інформацію про реальну річну процентну ставку та загальну вартість кредиту. Нові правила обрахунку дозволять уникнути ситуацій, коли реальна вартість кредиту відрізняється від суми, на яку розраховував споживач. Також це полегшить вибір, адже споживач зможе порівняти ключові показники вартості споживчого кредиту в різних фінансових установах (банках і небанківських установах) та обрати найвигіднішу для себе пропозицію.

Нагадаємо, що Президент підписав Закон № 891-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій», який зобов’язує фінансові установи розкривати повну вартість кредитів.