НКЦПФР пропонує механізм для протидії фінансовим пірамідам

Захистити громадян від зловживань на фінансовому ринку, підвищити рівень відповідальності всіх учасників ринків капіталу та повернути довіру інвесторів до України має на меті законопроект №4684 «Про Національну комісію з цінних паперів та бірж».

Пропонується розширити повноваження НКЦПФР. Новий регуляторний нагляд дозволить: отримувати та обмінюватись банківською та іншою інформацією про діяльність шахраїв між державними фінансовими та правоохоронними органами України та інших країн; блокувати сумнівні рахунки до рішення суду по суті справи, підтримувати прокурорів у судових процесах; взаємодіяти з іноземними фінансовими регуляторами з метою використання їх можливостей по поверненню грошей з інших юрисдикцій.

Законопроект пропонує запровадити три рівні нагляду за ринком (на кожному рівні діятимуть окремі уповноважені особи, які виконуватимуть свої функції незалежно):

  • оцінювання – з метою запобігати вчиненню порушень та завчасно виявляти ризики;
  • перевірки – виявлення ознак та документування фактів порушень законодавства. НКЦПФР зможе запитувати документи і пояснення не тільки у професійних учасників ринку (регульованих осіб), а й будь-яких осіб, які можуть бути підозрювані у незаконних діях на ринку капіталів;
  • розгляд справи – Колегія уповноважених на розгляд справ здійснюватиме розгляд та виноситиме рішення про застосування санкцій.

Відповідно до Меморандуму з МВФ, який підписано 2 квітня 2017 року, Україна взяла на себе зобов’язання шляхом внесення змін до чинного законодавства змінити статус та можливості НКЦПФР, що дозволить Україні стати підписантом Багатостороннього меморандуму IOSCO MMoU. Це дозволить проводити транскордонні розслідування, а значить, зменшити як збитки приватних інвесторів, так і втрати держави, зокрема, від податкової оптимізації із використанням сумнівних цінних паперів чи інших «підозрілих» фінансових операцій.

Чому це впливає на інвестиції? НКЦПФР пояснює: наявність дієвої міжнародної взаємодії є одним із важливих критеріїв, на який звертають увагу інвестори при виборі юрисдикції для інвестування. Коли регулятор не може належно реагувати на запити іноземних колег (надавати інформацію), іноземні регулятори розглядають цю країну як країну «підвищеного ризику» та не рекомендують своїм інвесторам інвестувати до неї. На сьогодні Україна є такою країною «підвищеного ризику».