Нотаріальна спільнота виступила проти законопроекту про «уповноважених осіб Мін’юсту»

Нотаріальна палата України виступила проти прийняття законопроекту № 9140 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості».

Нагадаємо, що даним проектом пропонується запровадження «уповноважених осіб органу юстиції», які зможуть вчиняти низку нотаріальних та реєстраційних дій.

На думку НПУ, таким чином відбудеться створення «квазінотаріату», а також запропоновані законопроектом зміни:

– руйнують основи децентралізації в Україні, оскільки законопроект нівелює можливість здійснення законних повноважень щодо оформлення спадщини та надання певних реєстраційних послуг територіальними громадами;

– призведуть до значних корупційних ризиків та зловживань, адже уповноважені особи  органу юстиції призначатимуться територіальними управліннями юстиції, які здійснюють контроль за нотаріатом;

– відкривають великі можливості для рейдерських захоплень, оскільки уповноважені особи  органу юстиції зможуть реєструвати права на землю, договори купівлі-продажу, дарування та міни, правочини щодо іншого нерухомого майна та корпоративних прав тощо, при цьому не прив’язуючись до  відповідної території;

– ставлять під сумнів безспірність вчинення нотаріальних дій та їх якість – уповноваженим особам органу юстиції  надано право вчиняти нотаріальні дії без  спеціального свідоцтва, без трирічного досвіду роботи у нотаріаті, без кіберзахисту робочого місця.

Окрім того, як зазначають в НПУ, запропоновані зміни в цілому суперечать принципам діяльності Міжнародного союзу латинського нотаріату, до якого Україна входить із 2013 року, а існування будь-яких «квазінотаріальних органів» є порушенням взятих Україною на себе зобов’язань щодо створення транскордонного надання нотаріальних послуг, яке передбачено статтею 96 Угоди про асоціацію України з ЄС.

Наразі НПУ вимагає зняття законопроекту № 9140 із розгляду.

Нещодавно стало відомо, що один із народних депутатів, який зазначений як ініціатор проекту, – Віктор Бондар – відкликав свій підпис.

З критикою законопроекту № 9140 також виступили деякі нардепи, громадські організації, Асоціація правників України, Реанімаційний пакет реформ тощо.

В той же час, Міністерство юстиції України продовжує лобіювати законопроект і знаходити аргументи на його користь: зокрема, в міністерстві стверджують, що мета проекту – забезпечення селян нотаріальними послугами (спадщина, дарування і т.п.), і немає жодних передумов для рейдерства.

Таке протистояння НПУ та Мін’юсту є досить незвичним, адже протягом останнього часу НПУ та міністерство постійно заявляли про активну співпрацю.