Нотаріус не несе відповідальність, якщо йому подали підроблені документи

Нотаріус не несе відповідальності у разі, якщо особа, яка звернулася до нього за вчиненням нотаріальної дії, подала неправдиву інформацію щодо будь-якого питання, пов`язаного із вчиненням нотаріальної дії.

Про це йдеться у постанові КЦС ВС від 11 грудня 2019 року № 161/18823/14-ц.

Нотаріус подав скаргу на рішення місцевого та апеляційного суду, оскільки при вчиненні нотаріальної дії не мав сумніву, що надані йому сторонами документи були дійсними. Крім того, судом вже встановлено осіб, які вчинили злочин.

Верховний Суд дійшов висновку про скасування судових рішень та ухвалення нового та пояснив свою позицію наступним чином.

Відповідно до ст. 5 ЦК акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Згідно зі ст. 27 Закону «Про нотаріат» (в редакції від 6 вересня 2012 року) шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних дій або недбалості приватного нотаріуса, відшкодовується в повному розмірі.

Нотаріус не несе відповідальності у разі, якщо особа, яка звернулася до нього за вчиненням нотаріальної дії:

– подала неправдиву інформацію щодо будь-якого питання, пов`язаного із вчиненням нотаріальної дії;

– подала недійсні та/або підроблені документи;

– не заявила про відсутність чи наявність осіб, прав чи інтересів яких може стосуватися нотаріальна дія, за вчиненням якої звернулася особа.

Отже, нотаріус не несе відповідальності у разі, якщо особа, яка звернулася до нього за вчиненням нотаріальної дії, подала недійсні або підроблені документи.

Згідно з обвинувальним актом сторона справи своїми умисними діями, які виразились у підробленні іншого офіційного документа, який посвідчується приватним нотаріусом, і який надає права, з метою використання його іншою особою, вчинила злочин, передбачений частиною першою ст. 358 КК (у редакції від 05 квітня 2001 року).

Таким чином, суди встановили, що приватному нотаріусу для вчинення нотаріальної дії було надано підроблений документ.

Законом скасовано цивільну відповідальність нотаріуса про відшкодування шкоди, заподіяної особі внаслідок незаконних дій або недбалості нотаріуса у разі, якщо особа, яка звернулася до нотаріуса за вчиненням нотаріальної дії, подала підроблені документи.