Нові правила вивозу дітей за кордон: що змінилося?

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», який передбачає нові правила вивозу дітей віком до 16 років  за кордон без згоди другого з батьків, вступить в силу 29 серпня.

Згідно Закону той з батьків, з ким проживає дитина, і який не перешкоджає другому з батьків бачитися з дитиною, зможе виїхати з нею за кордон на термін до 1 місяця без нотаріальної згоди іншого.

Для цього необхідно мати рішення суду або органу опіки і піклування, в якому підтверджено, що дитина проживає з ним. Таке рішення слід буде показати прикордонникам при виїзді.

У разі наявності інформації про місце проживання другого з батьків, якщо той не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов’язки, той з батьків, який вивозить дитину, обов’язково має повідомити другого з батьків про виїзд – рекомендованим листом.

На термін більше 1 місяця можна виїхати за кордон без згоди другого з батьків за таких умов:

1) якщо другий з батьків має заборгованість зі сплати аліментів, розмір якої перевищує у сумі сплати аліментів за 4 місяці та 3 місяці, якщо дитина є тяжкохворою або дитиною з інвалідністю (у цьому випадку ще потрібно мати довідку, що підтверджує хворобу чи інвалідність);

2) необхідно пред’явити довідку, видану органом ДВС чи приватним виконавцем, про наявність заборгованості зі сплати аліментів (якщо сукупний розмір перевищує суму відповідних платежів за 4 та 3 місяці відповідно).

Отже, якщо той з батьків, з яким проживає дитина, хоче виїхати з нею відпочити за кордон, але нотаріально посвідченої згоди другого з батьків немає, а при розлученні питання щодо визначення місця проживання дитини не вирішувалося, необхідно звернутися до органів опіки та піклування або до суду для отримання рішення про визначення місця проживання дитини.

У випадках, коли один з батьків відмовляється давати згоду на виїзд дитини за кордон строком більше 1 місяця, і при цьому він справно сплачує аліменти, один з батьків може отримати одноразовий тимчасовий дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України без згоди та супроводу батька. Для цього потрібно звернутися до суду. В Мін’юсті обіцяють, що такі справи розглядатимуть не довше 2 місяців.

Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, також має можливість вивезти дитину за кордон, якщо:
1) не має заборгованостей з аліментів;
2) отримав нотаріально посвідчену згоду того з батьків, з ким проживає дитина (якщо згода не надається, для вирішення питання необхідно звернутися до суду).

Наразі Мін’юст разом з Мінсоцполітики та іншими зацікавленими органами працює над реалізацією норм Закону.