Новим законом визначено процедуру розшуку осіб, зниклих безвісти

Верховною Радою прийнято Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» (законопроект № 5435), який визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти, та регулює відносини, пов’язані із встановленням та обліком, розшуком і соціальним захистом таких осіб та їхніх родичів.

Закон спрямований на імплементацію міжнародних договорів з міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини щодо захисту осіб, зниклих безвісти та їх родичів, учасницею яких є Україна.

Зокрема,  закріплено право осіб знати про долю своїх зниклих родичів, що є базовою нормою для захисту їх прав, пов’язаних з правовим статусом особи, зниклої безвісти. Визначено процедуру розшуку осіб, зниклих безвісти – від подання заяви про розшук і до його припинення.

Поширюється новий закон на суспільні правовідносини, пов’язані з набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти в умовах збройного конфлікту, у зв’язку з воєнними діями, заворушеннями всередині держави, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, іншими подіями, що можуть спричинити масову загибель людей, а також осіб, зниклих безвісти за будь-яких інших обставин.

З метою розшуку осіб, зниклих безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, передбачено створення Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Даний орган відповідатиме за з’ясування долі та місцезнаходження таких осіб, та буде вести Єдиний  реєстр даних про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Кримінальний кодекс доповнено новою статтею «Насильницьке зникнення», згідно з якою арешт, затримання, викрадення або позбавлення волі людини в будь-якій іншій формі, вчинене представником держави, в тому числі іноземної, з подальшою відмовою визнати факт такого арешту, затримання, викрадення або позбавлення волі людини в будь-якій іншій формі або приховуванням даних про долю такої людини чи місце перебування – караються позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.