Новим законом збільшено розмір аліментів та посилено відповідальність за несплату

Сьогодні, 3 липня, Верховною Радою прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» (законопроект № 8296). Закон передбачає посилення відповідальності за несплату аліментів, збільшення періоду, за який можуть бути стягнуті аліменти, тощо.

Вдосконалено та узгоджено між собою положення законів «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», «Про нотаріат», «Про виконавче провадження», «Про дорожній рух» з метою недопущення відчуження майна боржником, внесеним до Єдиного реєстру боржників, зокрема, за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад 3 місяці.

Як повідомив Міністр юстиції Павло Петренко, згідно з новим Законом мінімальний розмір аліментів збільшується до прожиткового мінімуму. Ще одна новація – якщо аліменти не сплачуються більше року, то їх розмір збільшується на 20%. Якщо борг понад 2 роки – на 30%, понад 3 роки – на 50%.

Змінами до Сімейного кодексу  України встановлено, зокрема, можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина з інвалідністю чи тяжко хвора дитина, самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою її лікування, навчання, а також відпочинку за наявності заборгованості другого з батьків зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 місяці (до змін було 6 місяців). При цьому відповідна згода другого з батьків не потребуватиметься у разі виїзду дитини за межі України разом з тим із батьків, з ким вона проживає за рішенням суду, на строк до 1 місяця.

Посилено відповідальність за несплату аліментів та збільшено строк звернення і період, за який може бути стягнуто аліменти.

Також зменшено сукупний розмір заборгованості за несплату аліментів до 3 місяців для призначення суспільно корисних робіт. У разі вчинення повторного протягом року адміністративного правопорушення, пов’язаного з несплатою аліментів, передбачено застосування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин.

Вводиться нарахування штрафів і за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів на рік (20% від суми несплачених аліментів), за два роки (30% від суми несплачених аліментів), за три роки (50% від суми несплачених аліментів). Документ передбачає автоматизований арешт коштів боржника за виконавчим провадженням про стягнення аліментів у порядку, визначеному Міністерством юстиції за погодженням з Національним банком.

Окрім того, Законом запроваджується необхідність подання заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини понад 6 місяців для осіб, які матимуть намір входити до складу Кабінету Міністрів України, займати посади державної служби категорії «А та Б», заступників міністра, а також реєструватися кандидатами у народні депутати і депутати місцевих рад.