Об’єкти культурної спадщини можуть викупатись примусово, якщо власники своїми діями сприяюють їх знищенню, – законопроект

Посилити відповідальність за порушення законодавства про охорону культурної спадщини пропонується проектом Закону № 8202-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення системи охорони культурної спадщини». На думку авторів законопроекту (народних депутатів Княжицького М.Л., Білоцерковець Д.О., Луценко І.В.), така відповідальність повинна урівнювати встановлені законодавством санкції з масштабами порушення, убезпечувати від втрати об’єктів культурної спадщини.

Законопроект передбачає доповнення об’єктивної сторони правопорушення умовами, згідно яких відповідальність настає за завдання шкоди не лише пам’яткам, але й щойно виявленим об’єктам культурної спадщини та їх частинам.

Окрім того, передбачено встановлення основних засад процедури примусового викупу об’єктів культурної спадщини, якщо власники своїми діями сприяють їх знищенню, а також зміну санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини, в тому числі підвищення розмірів штрафів.

Суб’єкти законодавчої ініціативи також пропонують внести уточнення до статті 298 Кримінального кодексу України щодо відповідальності за доведення об’єкта культурної спадщини до його пошкодження або знищення.

Очікується, що прийняття законопроекту № 8202-1 сприятиме забезпеченню охорони об’єктів культурної спадщини, виконанню Україною міжнародних зобов’язань в сфері охорони культурної спадщини, встановленню превентивних заходів охорони та усунення прогалин законодавства, які дозволяють зловживаючи правами нищити та іншим чином шкодити культурній спадщині України.