Обшук є незаконним, якщо його проведено без участі слідчого або прокурора

Верховний Суд вказав, що оперативні працівники самостійно не можуть проводити обшук навіть за наявності відповідного доручення.

Суть справи: апеляційний суд залишив без змін вирок місцевого суду, яким особу було засуджено за ч. 2, 4 ст. 301 Кримінального кодексу (розповсюдження творів порнографічного характеру).

Відповідні докази у справі були отримані працівниками кіберполіції в результаті проведення обшуку без участі слідчого. Доручення на проведення обшуку оперативним підрозділом кіберполіції було видано слідчим на підставі п. 3 ч. 2 ст. 40 Кримінального процесуального кодексу.

Однак колегія суддів Кримінального суду ВС вказала на незаконність таких дій.

Відповідно до ст. 234-236 КПК, проведення обшуку в рамках кримінального провадження здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

Згідно із ч. 1 ст. 236 КПК, ухвала про дозвіл на обшук може бути виконана слідчим чи прокурором.

Верховний Суд вказав, що з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в обшуку мають право запросити спеціалістів, однак це не звільняє їх від обов’язку особистого виконання обшуку.

ВС зазначив, що положення п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК про наявність у слідчого права доручати проведення слідчих дій оперативним підрозділам в даному випадку не підлягають застосуванню, оскільки прямо суперечать вимогам щодо порядку проведення обшуку.

Відповідну постанову по справі № 466/896/17 ВС прийняв 29.01.2019.

Джерело: Ліга:Закон