Оновлений законопроект про продаж землі схвалено аграрним комітетом

Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики рекомендує парламенту прийняти за основу законопроект № 2178-10 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, поданий народними депутатами України від партії “Слуга народу” як альтернативний урядовому.

Законопроектом визначаються особливості правового регулювання обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення на основі ринкових механізмів переходу прав на земельні ділянки.

З 1 жовтня 2020 року передбачається скасувати  заборону на відчуження земель с/г призначення усіх форм власності.

Законопроект передбачає, що набувати право власності на земельні ділянки с/г призначення можуть:
  • громадяни України;
  • юридичні особи України, створені за законодавством України;
  • територіальні громади;
  • держава.

Іноземці та особи без громадянства можуть набувати право власності на земельні ділянки с/г призначення в порядку спадкування за законом, але зобов’язані здійснити їх відчуження протягом 1 року з дня набуття права власності.

Сукупна площа земельних ділянок с/г призначення у власності, що мають спільного кінцевого бенефіціарного власника:

  • в межах однієї об’єднаної територіальної громади не повинна перевищувати 35% земель сільськогосподарського призначення такої громади;
  • в межах однієї області або Автономної Республіки Крим, не повинна перевищувати 8% земель сільськогосподарського призначення такої області або Автономної Республіки Крим;
  • не повинна перевищувати 0,5% земель сільськогосподарського призначення України.

Встановлюється мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні не нижче нормативної грошової оцінки.

Орендар має переважне право на придбання землі у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, а в разі продажу на аукціоні – якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками аукціону.

Також проектом забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.

До 1 січня 2024 року не допускається набуття юридичними особами, бенефіціарним власником (контролером) яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Вказані вимоги не розповсюджуються на випадки набуття у власність земельних ділянок їх орендарями, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, якщо з часу державної реєстрації юридичної особи – набувача права власності пройшло не менше 3 років, а також на випадки набуття у власність зазначеними особами земельних ділянок.

Закон “Про санкції” планується доповнити новим видом санкцій – заборона на набуття у власність земельних ділянок. Такі санкції вводяться рішенням Президента за поданням РНБОУ та затверджуються постановою ВР. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.