Опубліковано закон про скорочення кількості суддів Верховного Суду

Сьогодні, 6 листопада, у виданні “Голос України” опублікований  Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування” (так званий “закон Зеленського про судову реформу”).

Законом передбачається скорочення кількості суддів Верховного Суду і новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ).

Так, склад ВККСУ буде скорочений з 16 до 12 членів, призначення їх на посади буде здійснюватися Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу. Сума винагороди членам ВККС встановлюється на рівні посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду. Відповідно, діючий склад ВККСУ буде розпущено.

Склад Верховного Суду скорочується з 200 до 100 осіб. При цьому базовий оклад суддів ВС зменшений з 75 до 55 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (замість 144 тис. 75 грн – 105 тис. 655 грн).

Передбачається створення нового органу – Комісії з питань сумлінності та етики. Вона створюється при ВРП і складається з трьох представників ВРП та трьох міжнародних експертів, матиме повноваження ініціювати притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, членів ВККСУ і ВРП, ініціювати їхнє звільнення та стежити за доброчесністю суддів Верховного Суду.

Зазначимо, що на думку ВС,  такі зміни створюють істотні ризики для незалежності судової влади та загрожують доступу громадян до правосуддя.