Орендна плата під час карантину: як застосовуватиметься нова норма?

Законодавчі зміни щодо плати за користування майном в умовах карантину обговорювалися в ході онлайн-дискусії на тему «Орендна плата під час карантину: платити чи не платити».

Законом № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» Прикінцеві та перехідні положення ЦК України доповнені п. 14, згідно з яким із моменту встановлення карантину і до його завершення наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦК.

Член Науково-консультативної ради при ВС Юрій Мица скептично поставився до нововведення, оскільки новий пункт все одно відсилає до положень ч. 6 ст. 762 ЦК, які й без того повинні застосовуватись.

Варто звернути увагу на практику застосування ч. 6 ст. 762 ЦК, яку ВС змінив порівняно з попередньою. Зокрема, згадав постанову КЦС ВС від 28 березня 2019 року у справі № 469/912/15-ц (провадження № 61-33986св18). У цій справі були підстави для звільнення орендаря від орендної плати, оскільки орендодавець передав земельну ділянку в оренду іншій особі, чим позбавив первісного орендаря можливості користування нею.

А головні висновки щодо правозастосування ч. 6 ст. 762 ЦК України зробила Велика Палата ВС у постанові від 8 травня 2018 року у справі № 910/7495/16 (провадження № 12-37гс18).

В свою чергу, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Василь Крат вважає зазначені зміни до ЦК досить доречними, адже до прийняття Закону  № 540-ІХ застосування ч. 6 ст. 762 ЦК пов’язувалася з двома обставинами: по-перше, з недоліками майна (наприклад, приміщення затопило), по-друге, із неможливістю користування майном через дії або бездіяльність орендодавця (були випадки, коли з ініціативи орендодавця на майно накладався арешт, внаслідок чого орендар не міг потрапити до приміщення).

З появою п. 14 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, за словами судді ВС, з’явилася нова обставина застосування ч. 6 ст. 762 ЦК України, яка раніше не враховувалася як підстава для звільнення від плати за користування майном – ні в доктрині, ні в судовій практиці.

Суддя вважає, що нова норма повинна застосовуватись із врахуванням напрацьованої практики і,  зокрема, принципу добросовісності. На його думку, все ж учасники цивільних відносин будуть регулювати свої відносини переважно за допомогою універсального регулятора – договору.