Особливості судового провадження та виконання рішень розглянули під час онлайн-марафону ААУ

Асоціація адвокатів України за підтримки Генерального партнера ЮФ «Горецький і Партнери» провела онлайн-марафон «БІЗНЕС В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ. Особливості судового провадження та виконання рішень».

Захід відбувся 13 липня 2022 року у форматі онлайн-дискусії, яку модерував Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери», голова комітету ААУ з медіації, к.ю.н. (доктор філософії у сфері права), адвокат-медіатор, доцент, голова Благодiйного фонду “Олега Горецького”.

«Як показує практика, суди почали адаптовуватися до нової реальності. Адже, якщо ще напочатку березня суди не працювали чи обмежено працювали, то вже сьогодні більшість судових установ працюють в штатному режимі. У зв’язку з цим виникло декілька питань щодо судочинства в умовах війни, окремі з них ми обговоримо під час нашого заходу», – зазначив Олег Горецький.

Оксана Блажівська, членкиня Вищої ради правосуддя, д.ю.н., анонсувала ряд пропозицій ВРП. Серед яких: внесення змін до ст.106 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», що визначає критерії відповідальності суддів. На думку пані Оксани, такі критерії мають бути більш чітко окреслені. Також є пропозиція надати громадянам право подавати скаргу на суддю лише через адвоката. Питання недофінансування пропонують вирішити шляхом запровадження збору за подачу скарги до ВРП.

Також пропонується: оновити перелік підстав притягнення судді до відповідальності з огляду їхньої актуальності; під час воєнного стану питання порушення етики поведінки судді мають переважати над питаннями відповідальності за порушення строків розгляду справ; скоротити етапи проходження відбору на посаду судді; надати можливість помічникам суддів першочергово брати участь у доборі на посаду судді.

Як наголосила Оксана Блажівська, для відновлення довіри до правосуддя в умовах воєнного стану поряд зі змінами підходів до формування ВРП та ВККСУ, важливо щоб відбулися зміни і у свідомості громадян, адвокатів, представників бізнесу та переоцінка відношення суспільства до судової влади.

Олег Ткачук, суддя Великої Палати Верховного Суду, д.ю.н., доцент, розповів про практику Верховного суду в умовах війни: «Ми намагаємося залучати сторони онлайн до участі у засіданнях задля безпеки. Особливу увагу приділяємо найбільш актуальним справам: захисту прав військовослужбовців, відшкодування шкоди, заподіяної війною. Зокрема, прийняли рішення щодо можливості притягнення до відповідальності країну-агресора. Багато справ пов’язані з захистом прав осіб, які проживають на окупованих територіях. Проте часто доводиться переривати судові засідання через повітряні тривоги». Суддя також відмітив, що змінилася практика написання касаційних скарг. Адже якість письмових документів, що надходять до суду значно покращилася. Окрім цього, Олег Ткачук зазначив про доцільність відновлення військових судів для розслідування воєнних злочинів.

Андрій Калараш, суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду, к.ю.н., зазначив, що при здійсненні правосуддя судді повинні дотримуватися вимог захисту населення та вимог Закону «Про правовий режим воєнного стану» зі змінами, оскільки під час повітряних тривог вони мають гарантувати безпеку громадян і планувати свою роботу так, щоб не було завдано шкоди праву громадян на доступ до правосуддя. На думку судді, це можливо здійснити за допомогою електронного суду. «Держава має оперативно реагувати на правовідносини, які склалися у період воєнного стану. У цьому контексті хочу звернути увагу на законопроєкт № 7251 від 01.07. 2022 р, яким було позбавлено мобілізованих військовослужбовців права на збереження заробітної плати за останнім місцем роботи. Такі зміни порушують ст. 22 Конституції України», – підкреслив суддя.

Статистичні дані роботи судової системи навів Голова Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков. За його словами, не здійснює правосуддя 15 % українських судів, пошкоджені або повністю зруйновані 9%, на тимчасово окупованих територіях розташовані 11% судів. «У зв’язку з цим з’явилася потреба проводити судові засідання онлайн. Для цього ДСА розробила Порядок проведення відеоконференцзв’язку під час судового засідання. Таким чином, механізм проведення судових засідань в онлайн форматі дав змогу забезпечити безперебійний доступ до правосуддя. Окрім цього, ДСА відновила доступ до ЄДРСР, сервісу справ, призначених до розгляду та відновилися трансляції судових засідань», – зазначив пан Олексій.

Сергій Чорнуцький, заступник Голови Державної судової адміністрації України, розповів про роботу електронного суду під час війни. Зокрема, було розширено функціонал е-суду: розроблено сервіс дистанційного отримання електронного підпису через портал «Дія» для отримання можливості брати участь у електронному суді. Також діє електронний сервіс щодо автоматичного підтвердження направлення іншій стороні документів по справі. З’явилася можливість дізнаватися чи зареєстрована сторона у е-суді чи ні. «Наразі ми працюємо над тим, щоб в автоматичному порядку можна було переглядати записи судових засідань в електронному кабінеті після сплати судового збору без потреби направлення заяви. Також розробляємо функціонал, який дасть можливість пред’являти до органів виконавчої служби виконавчі листи та інші виконавчі документи», – відмітив спікер.

Про незалежність судової влади як засадничого принципу основ конституційного ладу розповів у своєму виступі Олександр Коровайко, голова Херсонського апеляційного суду, д.ю.н., кандидат на посаду судді КСУ. Він окреслив  механізм забезпечення незалежності судової влади на практиці, який включає такі пропозиції: усі реформаторські ідеї мають запроваджуватися в інтерактивній дискусії з судовою владою, має бути забезпечено самостійне фінансування судової влади, розширено повноваження органів самоврядування судової влади, має бути вирішено питання спрощення доступу до суддівської кар’єри, має бути запроваджено політику поваги до суддівської професії та введено механізм визначення рівня незалежності судової влади в Україні.

Кирило Горбуров, нотаріус, кандидат історичних наук, заслужений юрист України зазначив зміни до вчинення нотаріальних дій, які виникли в умовах війни. Так, тільки декілька видів довіреностей викладаються на спеціальних нотаріальних бланках, всі інші види,  в тому числі представництво в правоохоронних та судових органах, викладаються  на звичайних білих аркушах паперу. Зазнали змін строки прийняття чи відмови від спадщини та видачі свідоцтв на прийняття спадщини. Під час війни заборонено вчинення нотаріальних дій від осіб, пов’язаних з країною-агресором, окрім засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з громадянства рф та посвідчення заповіту військовополоненого. Також заборонено вчинення виконавчих написів на кредитних договорах.

ААУ висловлює вдячність Генеральному партнеру онлайн-марафону, ЮФ «Горецький і Партнери» – за сприяння у проведенні заходу. Модератору, усім спікерам, учасникам — за жваву дискусію.