“П’ять днів тікав від ваших солдатів”: в Ірпені починають судити полоненого псковського десантника

“Синхронний переклад мені не потрібен”, — одразу говорить полонений російський військовий, побачивши перекладача. У скляній кабіні зали Ірпінського міського суду Київської області, спираючись на милицю, стоїть 33-річний Андрій Медведєв — єфрейтор і старший розвідник псковської 76-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії, – пише МІПЛ

10 квітня суд мав провести підготовче засідання у його справі. Полоненого псковського десантника обвинувачують у воєнному злочині, скоєному в Ірпені в березні 2022 року. Слідство каже: росіянин разом із іншими військовими РФ знущався над цивільними — бив та імітував розстріл трьох місцевих. Через це згідно з ч.1 ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни” йому загрожує від восьми до дванадцяти років в’язниці.

— В вас нічого не змінилося, ні? — звертається до росіянина перед засіданням Олександр Петренко — один із потерпілих. Російський військовий ухиляється від прямої відповіді.

— А ви навіщо питаєте? — каже Медведєв.

— Мені просто цікаво: от ви приїхали в Україну, — продовжує потерпілий.

— Я ж можу не відповідати на ваше питання, — відповідає обвинувачений. 

Медведєв — родом із Тверської області, живе у Пскові. Після Ірпеня через Білорусь, Росію та Донецьку область потрапив на Херсонщину, де його у вересні 2022 року взяли у полон. Де саме взяли — не знає або не озвучує журналістам.

— Мене поранило, я ще п’ять днів уходив від ваших солдатів, — каже Медведєв. 

— Вас знайшли там, де ви ховалися? — уточнюють журналісти.

— Ну, практично.

Росіянин перед потраплянням у полон отримав у бою кульове поранення в ліву ногу. Тоді його розвідгрупа перебувала на завданні. У розмові з журналістами Медведєв визнає, що розстановка сил була не на їхню користь — російських військових виявилося дуже мало. На правій руці у нього не вистачає частини безіменного пальця. “Це тоді ж?” — запитують у нього. Обвинувачений ствердно киває головою.

— Інші що, вас залишили?

— Вони подумали, що я вбитий. 

— У ногу?

— Коли людина біжить, у неї стріляють і вона падає, як ви думаєте, що люди могли подумати?

Раніше Нацполіція оприлюднила інформацію про те, що Медведєв воював у Сирії. Але той заперечує: “Ні, не правда. Поліція повідомляла? Навіщо? Виставити, який я кровожерливий?”

Обвинувачений говорить пресі, що не визнає всі інкриміновані йому епізоди — лише один: “Решту я не скоював”. Що саме не визнає — має озвучити під час судового розгляду.

Інформації про те, чи інкримінують Медведєву інші епізоди — з Херсонщини —  наразі немає. Проте відомо, що полоненому оголошена підозра в іншій ірпінській справі — також у жорстокому поводженні з цивільними. Обвинувальний акт готується до передачі в суд.

Без адвоката. Суддя Наталя Карабаза та прокурор Олександр Коваль. Фото МІПЛ

Перед засіданням з’ясовується, що на суді не буде адвоката. Захисник, залучений від центру безоплатної правової допомоги з Києва, відмовився їхати на засідання, вказавши, що не працює по області. Оскільки полонений утримується в СІЗО у Києві, то на етапі досудового слідства йому призначили столичного адвоката. Тепер — вже інша територіальна юрисдикція, визначена за місцем вчинення злочину. Оскільки це Ірпінь, то необхідно призначати іншого, ірпінського захисника.

— Явка адвоката обов’язкова. Згідно законодавства, якщо статтею передбачене покарання понад 10 років, то адвокат має бути, [незалежно від того], хочете чи не хочете ви його мати, — роз’яснив обвинуваченому прокурор Олександр Коваль.

Адвокат надіслав суду клопотання, де просить звільнити його від зобов’язань за дорученням та залучити іншого захисника від регіонального центру правової допомоги, що й ухвалив суд. Після декількох годин очікування нового адвоката суд продовжив запобіжний захід Медведєву ще на 60 діб — його утримуватимуть під вартою до 8 червня включно.

Саме ж підготовче засідання у справі полоненого росіянина відклали через неявку двох із трьох потерпілих. Друга спроба підготовчого засідання має відбутися у травні.