Перехід на е-ТТН дозволить миттєво погоджувати документи на вантажоперевезення

Вже 1 серпня 2022 року обов’язковим стане використання електронної форми товарно-транспортної накладної для всіх вантажних перевезень територією України.

ТТН – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарів, що переміщуються, розрахунків за такі переміщення, який є обов’язковим для оформлення та підписання всіма учасниками процесу перевезень. Основною перевагою е-ТТН стане використання безпаперового документообігу та спрощення процесу обміну ТТН між сторонами процесу вантажних перевезень, зокрема в агросекторі.

Як пояснили у Мінцифри, чинний механізм дуже залежний від «людського фактору» – папірці часто губляться чи з ними стається плутанина, бізнес втрачає гроші. Перехід на електронну форму ТТН дозволить спростити процес оформлення вантажу, зекономить час та ресурси, мінімізує зловживання, зокрема корупційні, на різних рівнях через прозорість системи, та матиме позитивний екологічний вплив. Крім того, після повноцінного впровадження системи е-ТТН, вдасться знизити кількість порушень вагового контролю на дорогах в агросекторі.

Передбачається, що щороку бізнес заощаджуватиме на друці та відправленні паперових ТТН понад 500 млн грн.

Наразі Мінінфраструктури веде активне обговорення з представниками бізнесу та провайдерами електронного документообігу про оптимальну вартість створення і передачі ТТН в електронній формі. До завершення тестового періоду створення е-ТТН буде безоплатним.

Уже зараз компаніям варто обирати провайдера електронного документообігу (ЕДО), з яким вони б хотіли працювати, та починати перелаштовувати свої бізнес-процеси під вимоги е-ТТН. Тобто це наявність кваліфікованого електронного підпису для усіх учасників процесу перевезень: вантажовідправника, перевізника, вантажоодержувача або їх представників. КЕП повинні бути в осіб-представників учасників е-ТТН, що відповідальні за здійснення господарських операцій на кожному етапі перевезення.

Щодо захисту даних е-ТТН, то вони міститимуться у захищеному реєстрі товарно-транспортних накладних Міністерства інфраструктури України. Система не накопичуватиме дані про ціну, кількість товару тощо – її завданням буде зібрати реєстраційні дані про учасників процесу перевезень, точки, з якої та в яку прямує товар, вагу товару та його групу – загальна чи спеціальна, а також номерні знаки автомобіля, який буде здійснювати перевезення.