Підвищено розмір внеску для участі в аукціонах з продажу спецдозволів на користування надрами

КМУ прийняв постанову про внесення змін до Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами.

Зокрема, змінами передбачено підвищення вдвічі мінімального розміру гарантійного внеску для участі в електронних торгах.

Як пояснили в Міндовкілля, незважаючи на підвищення мінімального розміру гарантійного внеску торік, випадки недобросовісної конкуренції під час проведення аукціонів з продажу спецдозволів на користування надрами не припинилися. Зокрема, деякі учасники торгів пропонують завищені суми за лот, а ставши переможцем у торгах, відмовляються від купівлі лоту. Як результат – конкурент усунутий, а втрата гарантійного внеску є несуттєвою у порівнянні з вигодами, які вони отримують, не допускаючи конкурентів на ринок. При цьому відсутність належної конкуренції аж ніяк не сприяє оновленню матеріально-технічної бази та застосуванню нових сучасних технологій надрокористування.

Нові правила проведення аукціону запроваджують динамічне збільшення заставного внеску, що гарантовано дозволить прибрати монополії, а добросовісному покупцю стати власником ліцензії на конкурентних умовах, створювати нові робочі місця та сплачувати податки до бюджетів усіх рівнів. Крім того, системні кроки реформи надрокористування дозволять Україні стати рівноправним учасником Європейської Стратегії щодо мінеральної сировини до 2030 року.

Очікується, що таке рішення підвищить ефективність аукціонів та зацікавленість реальних інвесторів брати в них участь.

Зазначимо, що до змін мінімальний розмір гарантійного внеску становив: 20% початкової ціни лота, але не менше 5 млн грн для корисних копалин, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави, 10 млн грн – для вуглеводнів та 500 тис грн – для інших корисних копалин (крім лота з продажу спеціального дозволу на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку, видобування підземних вод (у тому числі мінеральних) для всіх потреб).