Після 16.09.2022 громадяни України, які залишаться на окупованих територіях, не зможуть звертатися до ЄСПЛ

Питання щодо захисту прав людини під час війни стали предметом зустрічі голови Верховного Суду Всеволода Князєва та Голови Європейського суду з прав людини Роберта Спано у Страсбурзі.

Наразі ЄСПЛ працює з українськими справами, поданими після 24 лютого 2022 року,  – це тисячі заяв про порушення прав людини на території, де триває конфлікт. Подібне ЄСПЛ уже спостерігав після 2014 року, коли до Суду почали масово надходити заяви про порушення прав людини на сході України і в Криму.

Після 16 вересня 2022 року громадяни України, які залишаться на окупованих територіях, не зможуть звертатися до ЄСПЛ за захистом. Адже із цієї дати Росія перестає бути Договірною Стороною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод із 16 вересня 2022 року (за наслідками припинення членства РФ в Раді Європи).  Тобто, після 16 вересня 2022 року всі порушення, які теоретично може вчинити Росія на територіях, на яких вона здійснює ефективний контроль у розумінні ст. 1 Конвенції, вже не будуть предметом розгляду в ЄСПЛ.

Як зазначив Всеволод Князєв, 1950 року, коли Конвенція підписувалася, навряд чи йшлося про те, що її доведеться застосовувати до правовідносин під час війни. Йому дуже прикро, що жителі України на окупованих територіях залишаться без захисту ЄСПЛ після 16 вересня. Всеволод Князєв переконаний, що цей факт є сигналом того, що система захисту прав у Європі має змінитися.

Читайте також: Українці, постраждалі від війни, можуть отримати до 30 000 євро – як подати заяву до ЄСПЛ?

На розгляді ЄСПЛ перебуває 9 справ України проти Росії. Однією з міждержавних справ є справа щодо Криму. Всеволод Князєв зауважив, що для міжнародної спільноти було б потужним меседжем, якби відкриті слухання у цій справі відбулися до 16 вересня 2022 року і Україна встигла публічно висловити свої аргументи щодо Криму. Було б важливо, щоб ЄСПЛ зміг ухвалити рішення у цій справі, а також у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» до припинення членства РФ у Раді Європи.

Актуальна ситуація із судовою системою України наступна:

  • частина судів розташовані на тимчасово окупованих територіях, тому не здійснюють правосуддя, деякі приміщення судів вщент зруйновані або дуже пошкоджені;
  • поступово відновлюється робота судів на деокупованих від російських військ територіях, але цей процес значно ускладнюється суттєвим скороченням бюджету судової системи;
  • деякі судді, які розглядали справи щодо сепаратистів чи колаборантів, перебувають у полоні – вони ув’язнені в тюрмах окупованих Луганщини та Донеччини, внесення прізвищ цих суддів у списки на обмін полоненими та безпосередньо сам обмін є першочерговими завданням;
  • чимало судових справ зараз відкладається у зв’язку з тим, що учасник справи перебуває за кордоном або взагалі не виходить на зв’язок, – потенційно надалі такі випадки можуть стати предметом розгляду ЄСПЛ у контексті ст. 6 Конвенції.