Планується максимально спростити регуляторне середовище

КМУ пропонує максимально спростити регуляторне середовище, відмінивши більшість застарілих регуляторних документів.

Зокрема, в парламенті готується до розгляду законопроект № 8058 «Про прискорений перегляд інструментів державного регулювання господарської діяльності», яким пропонується встановити подвійну вимогу до чинності ліцензій, дозволів, погоджень та інших дозвільних документів: вони мають бути передбачені законом і закріплені у виключній постанові КМУ, яка буде містити їх перелік.

Сьогодні в Україні  діє понад 1500 різних дозвільних документів. Чим вище обсяг регулювання – тим нижче рівень економічної свободи і ділової активності. В уряді відзначили, що більшість з цих дозволів не виконують своєї основної функції – не захищають суспільство від зловживань, на які може піти бізнес. Причини – недосконале адміністрування і високий рівень корумпованості контролюючих органів. Таке регуляторне середовище формувалось 30 років, і за цей час Україна не розмежувала заходи контролю на два рівні – внутрішній (корпоративний) і зовнішній (з боку держави). Декілька років тому було ухвалено закон, який передбачав би, що у державі повинні були залишитись 5 видів регуляторних документів з 15-ти. Міністерства і відомства мали самі подати законопроекти і скоротити цю дозвільну систему, але цього не сталось. Таким чином, роблять висновок в уряді, добровільно дерегуляцію знизу провести неможливо, тому її треба проводити організовано зверху.

Незабаром планується створити Комісію з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності, яка перегляне 100% дозвільних документів.

Усі дозволи буде поділено на три групи:

  • ті, що продовжують діяти;
  • ті, що мають бути скасовані;
  • ті, які треба трансформувати.

На кінець року буде сформовано список тих, що залишаться. А все, що не увійде до постанови КМУ, з 1 січня має бути припинено.

Паралельно з цим КМУ має затвердити графік цифровізації цих дозволів.