Пластикові пакети під забороною – що передбачає Закон?

10 червня набув чинності Закон №1489-IX “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, який регулює обіг пластикових пакетів та має на меті стимулювати розвиток виробництва біорозкладних пластикових пакетів.

Закон вводиться в дію через 6 місяців з дня набрання ним чинності, крім окремих його положень.

Передбачено заборону на розповсюджування пластикових пакетів (як безоплатне, так і платне) у закладах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг.

Заборона стосується наступних видів пластикових пакетів:

  • надтонкі пластикові пакети (товщина до 15 мікрометрів);
  • тонкі пластикові пакети (товщина від 15 до 50 мікрометрів);
  • оксорозкладні (оксобіорозкладні) пластикові пакети.

Залишиться в обігу лише первинне упаковування для м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів. Це надлегкі пластикові пакети з товщиною стінки до 15 мікрон та розмірами 225х345х450 мм.

Пластикові пакети мають надаватися лише за гроші. При цьому роздрібні ціни на такі пакети не можуть бути нижчими за мінімальні ціни, які встановлює КМУ.

Замінити шкідливі для екології звичайні пластикові пакети повинні паперові, біорозкладні пакети та торбинки багаторазового використання. Біорозкладні пакети повинні відповідати національним стандартам щодо утилізації. Кожен такий пакет повинен мати відповідне маркування. На пластиковий пакет забороняється нанесення слів «біо», якщо пакування  не відповідає вимогам.

Громадян за використання пластикових пакетів не штрафуватимуть –  штрафи торкнуться бізнесу:

  • за перше порушення 500 – 1000 НМДГ, за повторне протягом 3-х років вчинення такого самого порушення – 1000 – 2000 НМДГ;
  • за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів – 100 – 200 НМДГ, за повторне протягом 3-х років вчинення такого самого порушення – 200 – 500 НМДГ.


За інформацією фахівців БПД