Подання попередньої митної декларації – обов’язкове

Запровадження обов’язкового подання попередньої декларації про намір ввезення товарів (з 08.09.2020) – це крок для боротьби із контрабандою і тіньовими схемами на митниці, адже унеможливлює «безконтрольне» остаточне митне оформлення товарів в пунктах пропуску, пояснили у Мінфіні.

Попередня декларація може бути подана як за місяць до ввезення товарів на митну територію України, так й після їх ввезення в пункт пропуску.

Попередня декларація не подається лише у випадку митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України громадянами, що підлягають державній реєстрації. При цьому, у разі якщо товари залишаються в межах одного пункту пропуску чи зони митного контролю морського (річкового) порту, аеропорту, забезпечення сплати митних платежів не надається, тобто фінансова гарантія митниці не потрібна.

Оформлення попередніх митних декларацій, на які не потрібна гарантія і які подаються у формі е-документа, вже декілька років проводиться Держмитслужбою  автоматично – технічними засобами (сервером Держмитслужби) без участі інспектора митниці, що повністю виключає людський фактор під час здійснення митних формальностей.

У попередніх митних деклараціях, на відміну від звичайних, зазначається мінімум відомостей, необхідних для пропуску вантажу. Це спрощена інформація невеликого обсягу, необхідна для заповнення митної декларації. Декларант витрачає лише хвилини на її створення, перевірку та надсилання електронними засобами в митницю на кордоні.

Як правило, брокери не набирають окремо попередні декларації, а створюють їх теж автоматично зі звичайних митних декларацій за допомогою стандартних інструментів брокерського програмного забезпечення.

Середній час оформлення в автоматичному режимі (попередні декларації, які не містять заходів гарантування) –  1 сек., у випадках пікових навантажень на сервери – 54 сек., в неавтоматичному, яка передбачає перевірку нарахування гарантії, – 52 хв.