«Попри величезну критику, за рік війни суддівська спільнота відпрацювала відмінно», – Богдан Моніч

«Цей непростий рік і два місяці повномасштабної агресії ми разом із суддівською спільнотою відпрацювали відмінно, незважаючи на те, що була величезна критика», – заявив Голова Ради суддів України Богдан Моніч під час ІХ щорічного Національного судового форуму «Актуальні питання з розгляду спорів, пов’язаних із захистом прав фізичних осіб в умовах воєнного стану в Україні», що днями пройшов у Києві.

При цьому Богдан Моніч нагадав, що напередодні повномасштабної війни рф проти України, 22 лютого, було заплановано засідання Ради суддів, на порядку денному якого стояло питання діяльності судової гілки влади крізь призму розпуску ВРП. Тоді це питання ставилося в умовах загрози військової агресії. Вже 24 лютого ця загроза, на жаль, перетворилася на реальність.

«З честю можу сказати, що практично всі члени Ради суддів, які перебували в Києві, прибули до Державної судової адміністрації. Незважаючи на те, що це урядовий квартал, і було незрозуміло, що відбуватиметься. Тоді ми прийняли одне-єдине вірне рішення: судочинство не має зупинятися навіть в умовах воєнного стану.

У подальшому ми також досить оперативно намагалися реагувати на різні виклики саме в організації роботи судів, тому що суддівське самоврядування – це самостійне, колективне вирішення питань внутрішньої діяльності судової гілки влади самими суддями. Це були рекомендації. 28 лютого ми зробили заяву – запевнили український народ, що правосуддя не зупиниться, а також дали певні орієнтири судам», – зазначив очільник РСУ.

Далі збиратися не було можливості, тож рекомендації суддям обговорювалися через внутрішні комунікації, зокрема телеграм-канали та соцмережі.

«Це була узгоджена позиція всієї Ради суддів. У подальшому лише влітку ми висловили позицію про те, що рекомендації слід вважати офіційними. Там було багато чого нового, багато того, що взагалі не врегульовувалося законодавством, а також те, що зараз викликає досить багато дискусій. Наприклад, з приводу того ж дистанційного судочинства», – розповів пан Моніч.

Серед іншого, голова РСУ підняв питання зловживання українцями своїми процесуальними правами під час війни. Наприклад, коли людина отримує повідомлення, надіслане секретарем судового засідання на Вайбер.

“На жаль, здебільшого , люди, які зловживають своїми правами, доходять до Верховного Суду. І поки що Верховний Суд не готовий змінити свою судову практику, але ми будемо надіятись, що це відбудеться»– зазначив Богдан Моніч.

На думку пана Моніча, було б доречно запровадити сервіс сповіщення сторін судового розгляду у застосунку «Дія», а не обмежуватися рекомендованими листами.

Торкнувся голова РСУ і одного з найгостріших питань на сьогодні – виплати суддівської винагороди суддям, які зараз служать у Збройних силах України. Комітет ВР з питань правової політики інформував, що лише Законом про судоустрій і статус суддів може визначатися розмір суддівської винагороди.

«В тому числі й судді, який, думаю, не здійснює правосуддя, бо перебуває у Збройних силах України. Сподіваюсь, що ми найближчим часом спробуємо вирішити це питання», – резюмував Богдан Моніч.