Посилено покарання за водіння у нетверезому стані

З 1 липня 2020 року в Україні суттєво посилено заходи покарання для нетверезих водіїв – за водіння в стані алкогольного сп’яніння введено кримінальну відповідальність, відповідно, покарання стало суворішим.

Такі зміни передбачені Законом № 2617-VIII, який Верховна Рада прийняла ще в листопаді 2018 року (мав набрати чинності з 1 січня 2020 року, проте дату перенесли).

Нова стаття Кримінального кодексу 286−1 КК передбачає штрафи від 17 до 34 тис. грн (1-2 тис. НМДГ), а також позбавлення права керувати транспортним засобом на строк до 3 років. При повторному правопорушенні – штраф до 51 тисяч грн з позбавленням права керувати транспортним засобом від 2 до 3 років.

Інформація про судимість залишається в електронній базі даних Національної поліції, навіть якщо її буде погашено, також запис про це завжди фіксуватиметься в довідці про відсутність/наявність судимості.

Крім того, розширено перелік обставин, коли водія можуть визнати винним в нетверезому водінні. Кримінальна відповідальність настає в таких випадках:

  • водіння в нетверезому стані (“керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції”);
  • допуск за кермо іншої нетверезої особи (“передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів”;
  • відмова водія пройти медичний огляд на визначення стану сп’яніння або щодо вживання таких лікарських препаратів;
  • вживання алкоголю після зупинки поліцією або після ДТП, але до медичного огляду — щоб виключити випадки, коли водії в такий спосіб намагалися уникнути відповідальності (“вживання водієм транспортного засобу після ДТП за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування — чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого освідування”).