Посилено відповідальність за порушення ПДР: як каратимуть п’яних водіїв?

Закон щодо посилення відповідальності за порушення ПДР (керування у стані алкогольного сп’яніння) вступить в дію з 17 березня.

Зокрема, Закон передбачає нові санкції:

  • адміністративний арешт (суд при прийнятті рішення враховуючи особу правопорушника, враховуючи його майновий стан може визначити таке покарання);
  • оплатне вилучення транспортного засобу – це процедура, за якою за рішенням суду ТЗ вилучається у власника, реалізовується на аукціоні, а отримані кошти повертаються власнику.

Якщо раніше відповідальність за керування у стані алкогольного сп’яніння вперше передбачала штраф  10 200 гривень і позбавлення права керування на 1 рік, то тепер таке ж правопорушення вперше тягне за собою штраф у розмірі 17 000 гривень, а якщо особа вдруге протягом року скоює таке правопорушення – 34 000 гривень, транспортний засіб вилучається на 3 роки, а також можливе оплатне вилучення транспорту. Якщо особа втретє за рік сідає за кермо в стані алкогольного сп’яніння, то штраф виростає до 51 000 гривень, з адміністративним арештом до 15 діб, а також передбачається конфіскація ТЗ – безоплатне вилучення.

Тисячі справ за 130 статтею закривалися у зв’язку із малозначністю, у зв’язку із передачею на розгляд трудового колективу і найбільше – за строками, акцентували в МВС. Тепер порушникам не вдасться уникнути відповідності за керування транспортом у стані алкогольного сп’яніння. Законом передбачається, що розгляд справи за статтею 130 тепер буде тривати протягом одного року. Виключається можливість закриття цієї справи за малозначністю чи у зв’язку із передачею на розгляд трудового колективу. Строк позбавлення права кермування буде сумуватися, а не замінюватися.

Крім того, якщо мова йде про ДТП з потерпілими, то наразі вводиться окремий кваліфікований склад злочину – у разі вчинення ДТП у стані алкогольного сп’яніння, що призвело до нанесення тілесних ушкоджень, важких тілесних чи смерть потерпілих, передбачено позбавлення волі на різні терміни, а також закон виключає будь-які інструменти пом’якшення покарання. Це означає, якщо людина перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння призвела до ДТП, яка понесла за собою травми чи загибель потерпілих, то порушник не може розраховувати на УДЗ, амністію чи помилування. Крім того, порушник не зможе уникнути відповідальності у зв’язку з каяттям, примиренням чи передачею порушника на поруки, стверджують в МВС.

Окрім того, Закон передбачає посилення покарання за перевищення швидкості, невикористання ременів безпеки або мотошоломів, брудні, неосвітлені чи встановлені з порушенням номерні знаки.

Для пішоходів та велосипедистів, які порушують ПДР, також зросли покарання:

  • перехід у невстановленому місці або на заборонений сигнал світлофора/регулювальника – 255 гривень (було 51);
  • порушення правил велосипедистом – 340 гривень;
  • повторне порушення ПДР велосипедистом чи пішоходом  – 850 гривень штрафу.