Права та обов’язки осіб при проведенні щеплень

Згідно зі статтею 10 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”, громадяни України зобов’язані, у передбачених законодавством випадках, проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.

Календар профілактичних щеплень в Україні  – нормативно-правовий акт центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, яким встановлюються перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення. Цей Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз. Інші обов’язкові щеплення встановлюються відповідно до Календаря для груп населення: за віком; щеплення дітей з порушенням цього Календаря; щеплення ВІЛ-інфікованих осіб; за станом здоров’я; щеплення дітей після алло/ауто-ТСГК (трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин); щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями.

Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням (з переліком цих професій можна ознайомитись у постанові КМУ від 23 травня 2001 року № 559).

Права при вакцинації:
• Право на отримання від лікаря повної, своєчасної та достовірної інформації.
• Право на проведення щеплень тільки за згодою.
• Особа вільна у виборі лікаря, закладу охорони здоров’я та препарату для проведення профілактичного щеплення.

Які наслідки може потягнути відмова від щеплення? Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичних щеплень, згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Аналогічна норма щодо усунення від роботи, навчання, відвідування дошкільних закладів осіб, які ухиляються від обов’язкового медичного огляду, або щеплення проти інфекцій, перелік яких встановлено МОЗ передбачена абз. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».

Якщо ваші права порушено:
1. Зверніть увагу медичного працівника, що ваші права гарантовані Законами України і Конституцією.
2. Зверніться до головного лікаря із письмовою заявою/скаргою і попросіть її зареєструвати (в такому разі вам зобов’язані надати відповідь).
3. Зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області з письмовою заявою/скаргою і попросіть вхідний номер (це допоможе дізнатися хід розгляду вашого питання).
4. Зверніться на гарячу лінію місцевих органів виконавчої влади.
5. Зверніться на гарячу лінію Уряду за телефоном 1545.

За інформацією БПД