За порушення правил користування піротехнікою – штраф

Міністерство юстиції України з нагоди новорічних свят нагадало про правила користування піротехнікою.

Продаж та використання  піротехнічних засобів (феєрверків, бенгальських вогнів, петард тощо) регулюється:

  • Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»;
  • постановою КМУ від 03 серпня 2011 року № 839 «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів»;
  • питання щодо заборони продажу та використання піротехніки на території міст, сіл та селищ визначається відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування.

Зокрема, Київська міська рада заборонила в столиці проведення феєрверків, салютів та інших розважальних заходів з використанням піротехніки на період стримування збройної агресії на сході України відповідно до рішення  від 19 грудня 2019 року № 470/8043. 

Статтею 1956 КпАП передбачена відповідальність за порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів. Санкція – штраф від 595 до 1 020 грн з конфіскацією піротехнічних засобів. Якщо ці дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке правопорушення, то передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу від 1 020 до 1 700 грн з конфіскацією.

Крім того, статтею 182 КУпАП також передбачена відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях. Це тягне за собою попередження або накладення штрафу: на громадян – від 85 до 255 грн, на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від 255 до 510 грн. Якщо ці дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, то передбачено відповідальність у вигляді накладення штрафу: на громадян від 255 до 510 грн. із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші, на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від 850 до 2 550 грн із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

З якого віку можна купувати та використовувати піротехніку?

Піротехні засоби поділяються на:
– феєрверки: класу 1 (загального використання, що мають дуже низький рівень небезпеки та шуму і можуть використовуватися у житлових будівлях); класу 2 (загального використання, що мають низький рівень небезпеки та шуму і не призначені для використання у житлових будівлях); класу 3 (загального використання, що мають середній рівень небезпеки і не призначені для використання у житлових будівлях); класу 4 (професійного використання, що мають високий рівень небезпеки);
– сценічні піротехнічні вироби: класу Т1 (що мають низький рівень небезпеки); класу Т2 (що мають високий рівень небезпеки і призначені для використання виключно особами із спеціальною підготовкою);
– піротехнічні  вироби, зокрема ті, що призначені для ТЗ: класу Р1 (що мають низький рівень небезпеки); класу Р2 (що мають високий рівень небезпеки і призначені для використання виключно особами  із спеціальною підготовкою).      

Феєрверки заборонено продавати або передавати особам, які не досягли такого віку: класу 1 – 12 років; класу 2 – 16 років; класу 3 – 18 років. Сценічні піротехнічні вироби класу Т1 та піротехнічні вироби класу Р1 – 18 років. Заборонено продавати  або  передавати  феєрверки класу 4, сценічні піротехнічні вироби класу Т2 та піротехнічні вироби класу Р2 особам, які не мають спеціальної підготовки.

Купувати піротехнічні вироби необхідно тільки в спеціалізованих торгових місцях і вимагати у реалізаторів сертифікат якості.