Пропонується по-новому врегулювати правила державного енергетичного контролю

Держенергонаглядом розроблено та оприлюднено проект Закону України «Про державний енергетичний контроль», який створює передумови для удосконалення та розвитку системи державного енергетичного контролю.

Необхідність розроблення цього законопроекту викликана потребою забезпечення можливості імплементації вимог ЄС до чинного законодавства України. Зокрема, щодо дієвого державного впливу на суб’єктів господарювання з підготовки об’єктів енергетичної інфраструктури, які знаходяться у їх власності, до проходження опалювального періоду, забезпечення сталого та безпечного постачання електричної енергії та природного газу, підвищення рівня надійності та якості енергозабезпечення споживачів.

Як пояснили розробники, підстави і періодичність здійснення заходів державного нагляду (контролю), встановлені Законом «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», не дозволяють реалізовувати дієвий нагляд за суб’єктами енергетики, а мораторій на проведення планових заходів державного нагляду (контролю) призвів до суттєвого зменшення рівня державного нагляду (контролю) у галузях електроенергетики та теплопостачання.

Законопроект пропонує нову модель державного контролю у сферах електроенергетики, теплопостачання та на ринку природного газу й започатковує нові засади, які сприятимуть досягненню балансу між вимогами європейської спільноти та українського суспільства. Зокрема, він визначає:

  • правові та організаційні засади, а також основні принципи та порядки здійснення державного енергетичного контролю у галузях електроенергетики, теплопостачання та на ринку природного газу;
  • повноваження органів виконавчої влади в зазначених сферах.
  • особливості здійснення заходів державного енергетичного контролю.

Законопроект також врегульовує питання здійснення державного контролю за технічним станом та експлуатацією енергообладнання та мереж як основної складової сталого функціонування сфер електроенергетики, теплопостачання та на ринку природного газу.

Крім того, документ врегульовує питання планування заходів державного енергетичного контролю, його інформаційного забезпечення та фінансування, а також здійснення органом державного енергетичного контролю моніторингів діяльності учасників ринку електричної енергії, природного газу та у сфері теплопостачання, технічних аудитів стану діяльності суб’єктів господарювання задля виявлення, попередження та усунення порушень законодавства у цих сферах без застосування санкцій.

Водночас нововведеннями передбачається створення електронної системи енергетичного контролю, яка дозволить автоматизувати процеси планування та проведення заходів державного енергетичного контролю, підготовку, формування та контроль виконання розпорядчих документів органу державного енергетичного контролю та обробку результатів моніторингів, технічних аудитів тощо.