Пропонується розширити перелік видів покарань, альтернативних позбавленню свободи

Уряд ініціює проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення ефективної роботи пенітенціарної системи в умовах воєнного стану».

Законопроект передбачає розширення переліку видів покарань, альтернативних позбавленню волі. Це, у свою чергу, сприятиме зменшенню кількості осіб у місцях несвободи, забезпечить виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства.

Для забезпечення змiни карального підходу на реабілітаційний та виконання вимог міжнародних документів, пропонується змінити існуючий перелік видів покарань.

Так, покарання у виді обмеження волi замінюється на новий вид покарання у виді пробаційного нагляду:

  • пробаційний же нагляд полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, що спрямовані на його виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень, без ізоляції його від суспільства на строк від 1 до 5 років;
  • як додаткове покарання може застосовуватися на строк від 1 до 3 років;
  • у разі призначення пробаційного нагляду як додаткового до покарання у виглядi штрафу його строк не може перевищувати 1 року;
  • суд може зобов’язати особу, засуджену до покарання у виді пробаційного нагляду, носити засіб електронного контролю та проживати за вказаною у рішенні суду адресою.

Також слід зазначити, що на сьогодні суттєвим фактором, який сприяє високому показнику осіб, узятих під варту, є значне застосування судами запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Як наслідок, українські слідчі ізолятори – переповнені, що регулярно констатує Європейський суд з прав людини. Саме тому законопроектом пропонується запровадити норми, що зроблять заставу більш доступною – як дієву альтернативу триманню під вартою. Так, передбачається, що з урахуванням майнового стану підозрюваного чи обвинуваченого, який суттєво ускладнює внесення застави, слідчий суддя, суд може розстрочити внесення застави протягом 1 року. Перший внесок частини застави у розмірі не менше десяти відсотків від визначеної суми вноситься не пізніше 10 робочих днів з дня обрання запобіжного заходу.