Пропонується спростити започаткування малого бізнесу

В парламенті зареєстровано депутатський законопроект № 9483, яким планується зробити більш привабливим започаткування малого бізнесу в Україні шляхом суттєвого спрощення, пришвидшення та здешевлення цього процесу.

Пропонується дозволити новоствореним фізичним особам-підприємцям з першого дня реєстрації працювати на умовах спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у випадках, коли вони планують зареєструватися як підприємці та працювати як платники єдиного податку першої або другої групи.

Таким чином, не потрібно буде чекати до місяця з моменту реєстрації підприємцем для того, аби отримати право розпочати підприємницьку діяльність (як платник єдиного податку першої або другої групи).

Передбачається внести зміни до статті 298 Податкового кодексу України та встановити, що:

1) зареєстровані в установленому порядку ФОП, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (а не з першого числа наступного місяця, що передбачено чинними зараз нормами);

2) єдиний податок за місяць, у якому відбулася державна реєстрація ФОП, сплачувати не потрібно (йдеться про першу та другу групи, які сплачують фіксовану суму незалежно від розміру доходу); при цьому з метою уникнення зловживань таке правило пропонується поширювати лише на випадки сплати саме фіксованої суми податку, а не відсотку від доходу (пунктом 293.4 статті 293 Податкового кодексу України визначено випадки, коли платники єдиного податку першої та другої групи сплачують не фіксовану суму податку, а 15% від доходу).

Відповідно, зміни необхідно внеси і до статті 294 ПКУ, щоб податковий (звітний) період для вищезгаданих ФОП теж починався з дня їх державної реєстрації.

Очікується, що запровадження змін, передбачених проектом, дозволить ліквідувати надмірну бюрократизацію, зменшити грошові та часові витрати підприємців, дещо розвантажити роботу фіскальних органів тощо.