Пропонується встановити відповідальність за булінг в школах

В українському законодавстві може з’явитися термін «булінг» – моральне або фізичне насильство, агресія, у будь-якій формі, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення.

Такі доповнення до Закону України «Про освіту» пропонується внести законопроектом № 8584 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу».

Також проектом визначаються механізми протидії цьому явищу, серед яких покладання на засновника закладу освіти здійснення контролю за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу; покладання на керівника закладу освіти  обов’язку затвердження та оприлюднення плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу, розгляду заяв про випадки булінгу від  здобувачів освіти, їх батьків, законних представників, інших осіб та видання рішення про проведення розслідування.

Законопроектом пропонується внести зміни і до Кодексу України про адміністративні правопорушення, доповнивши його новою статтею 173-4, якою встановлюється відповідальність за булінг, а також приховування випадків булінгу педагогічним, науково-педагогічним, науковим працівником, керівником або засновником закладу освіти. Запропонована санкція – штраф від 20 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (залежно від виду вчиненого правопорушення).

Крім того, освітньому омбудсмену надається право: здійснювати перевірку заяв про випадки булінгу в закладі освіти, повноту та своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника закладу освіти; отримувати інформацію від центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки щодо загального числа випадків булінгу у закладах освіти за визначений період.

В пояснювальній записці до законопроекту повідомляється, що за інформацією ЮНІСЕФ із булінгом у колі однолітків в Україні стикалися близько 67% дітей. Найчастіше діти піддаються цькуванню з боку однолітків за свій зовнішній вигляд, переконання, поведінку, пов’язану з особливостями виховання, а також через різні життєві обставини. Очікується, що прийняття змін в законодавство дозволить напрацювати дієвий правовий механізм протидії явищу булінгу, що матиме наслідком покращення психічного здоров’я дітей та дорослих, створення безпечного освітнього середовища, а також підвищення ступеню зосередженості дітей на навчанні.