Пропонується вирішити законодавчу колізію щодо звільнення споживачів від сплати судового збору

З метою вирішення законодавчих колізій в парламенті зареєстровано законопроект № 9404 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо звільнення від сплати судового збору споживачів».

Даним законопроектом пропонується внести зміни до частини першої ст. 5 Закону України «Про сплату судового збору» та вказати, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – споживачі у справах, які пов’язані з порушенням їх прав.

Окрім того, у частині третій ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачається встановити, що споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, апеляційними скаргами, касаційними скаргами в справах, що пов’язані з порушенням їх прав.

Прийняття законопроекту забезпечить єдність судової практики в питанні звільнення від сплати судового збору споживачів в усіх судових інстанціях.

На сьогоднішній день відсутня єдність судової практики в питанні звільнення від сплати судового збору споживачів. У чинній редакції ст. 5 Закону «Про судовий збір»  (в редакції Закону № 484-VIII) з переліку осіб, звільнених від сплати судового збору, виключені споживачі. Водночас зміни до чинної редакції частини третьої статті 22 Закону «Про захист прав споживачів», за якою споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав, не внесено. При цьому частина третя статті 22 Закону «Про захист прав споживачів» звільняє споживачів від сплати судового збору за подання позову на захист своїх порушених прав.