Пропонується запровадити офшорне мито

У парламенті схвалено профільним комітетом законопроект № 1181 «Про податковий суверенітет України та офшорні компанії».

Цим законопроектом пропонується ряд заходів, які адміністративно та фіскально знизять привабливість використання послуг офшорних компаній, зменшать економічні мотивації для такого використання.

Зокрема, пропонується запровадити офшорне мито, яке по суті є внутрішнім податком та не підпадає під регулювання міжнародних договорів. Офшорне мито також запроваджується з метою створення мотивів для передання активів резидентів у власність (розпорядження, користування) особам, які не підпадають під визначення офшорних.

Об’єктом офшорного мита є фінансовий результат окремого правочину, стороною якого є офшорна (оншорна) компанія або резидент України, підконтрольний офшорній (оншорній) компанії, чи окремий актив, який перебуває у власності (управлінні, розпорядженні) резидента чи офшорної компанії. Тим самим дотримується принцип національного режиму оподаткування, який міститься як в будь-яких міжнародних угодах.

Також законопроект визначає офшорними 136 країн та територій, а також 14 країн, які формально не підпадають під визначення офшорних, але дозволяють створення у межах власних податкових юрисдикцій «офшорних» компаній, що мають знаки безподаткових чи низькоподаткових.  Нагадаємо, що наразі урядовий перелік налічує 75 офшорних юрисдикцій. Законопроектом пропонується встановити чіткі правила для включення податкової юрисдикції до офшорного переліку та для виключення з нього. Крім того, встановлюються чіткі правила попереднього оприлюднення таких змін з метою адаптації бізнесу до нових умов.

Прогнозується, що запровадження норм законопроекту сприятиме зростанню легального номінального ВВП України приблизно на 10%.