Пропонуються законодавчі зміни про локалізацію у машинобудуванні

Депутати підготували законодавчі зміни задля підтримки вітчизняного виробника та української реіндустріалізації. В парламенті зареєстровано відповідний законопроект № 3739″Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості”.

Пропонується вдосконалити процедуру публічних закупівель для певних груп продукції машинобудування шляхом встановлення обов’язкових вимог щодо локалізації їх виробництва, без порушення умов конкуренції на внутрішньому ринку.

Законопроект передбачає тимчасово, з 1 січня 2021 року, строком на 10 років встановити особливості здійснення процедур закупівлі окремих товарів. Встановлюється перелік товарів, щодо яких використання вимог локалізації стає обов’язковим при проведенні публічних закупівель. Виділяється чотири основні напрямки машинобудування,  для яких пропонується локалізація на рівні 25-40%. При цьому ступінь локалізації виробництва предметів закупівлі в Україні визначається в порядку та за методикою, встановленою урядом.

Автори проекту наголошують, що останніми роками виробництво промислової продукції в Україні знизилось (на 1,9% за підсумками 2019 року), негативна тенденція спостерігається і у 2020-му. Українські міста закуповують громадський транспорт, комунальну, будівельну техніку, рухомий склад залізниці, спецтехніку часто з інших країн, а не у місцевого виробника.

Прогнози економічного ефекту законопроекту № 3739 наступні: зростання ВВП на 3,9 п.п. протягом 3-5 років; створення 62,5 тис. нових робочих місць; зростання податкових надходжень на 8%. Поєднання дії цього закону із законами про стимули для індустріальних парків може закласти фундамент майбутнього «українського дива», вважають автори законопроекту.

Зазначимо, що в Україні заплановано старт пілотного проекту зі здійснення закупівель техніки у галузі машинобудування з підтвердженим ступенем локалізації.