Процедуру відбору суддів варто спростити, аби пришвидшити заповнення вакансій – суддя ВС

Процедура відбору суддів має бути спрощена, але з дотриманням високої якості стандартів, зазначив суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Євген Петров під час онлайн-заходу «Консультації з питань оптимізації процедур відбору та призначення суддів (до судів першої та другої інстанцій) та дисциплінарного провадження щодо суддів».

Суддя запропонував певне бачення шляхів пришвидшення заповнення вакантних посад суддів у судах першої та другої інстанцій.

Одним із таких шляхів може стати запровадження процедури відбору суддів на заняття вакантних посад за спеціалізацією. Тобто кандидат насамперед обирає адміністративну, господарську, цивільну чи кримінальну юрисдикцію, після чого всі процедури відбору, як-от кваліфікаційні іспити, проводяться тільки з обраного напряму. При цьому суддя може претендувати на заняття вакантної посади лише за спеціалізацією, за якою навчався та проходив відбір.

«Такий підхід значно спростить процедуру заповнення вакантних посад суддів, оскільки навчання триватиме менше. Окрім того, залучатиметься менше ресурсів із бюджету», – вважає Євген Петров.

Також суддя запропонував дещо змінити етапи підготовки кандидатів на заняття вакантних посад судді таким чином, щоб навчання в Національній школі суддів України проводилося лише після того, як буде написана кваліфікаційна робота й претендент на посаду судді потрапить до резерву. Тільки потім можна буде брати участь у конкурсі.

Водночас із метою якісної і швидкої роботи необхідне вдосконалення процедури перевірки кваліфікаційних іспитів.

«Наразі в країні склалася ситуація, у якій кількість вакантних посад суддів дуже велика, цю проблему потрібно якнайшвидше вирішити. Це прискорить розгляд справ у судах та надасть можливість кращого надання послуг правосуддя населенню. Але завжди варто пам’ятати, що кількість не повинна переважати якість. Тому процедура відбору суддів має бути спрощена, але з дотриманням високої якості стандартів», – зауважив суддя.