Прийнято закон про відповідальність за незаконне збагачення

Верховна Рада України 31 жовтня на вечірньому засіданні прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів» (президентський законопроект № 1031), який передбачає запровадження механізму цивільної конфіскації корупційних активів, а також повернення кримінальної відповідальності на незаконне збагачення.

Відповідальність за незаконне збагачення встановлюється у разі, якщо набуті чиновником активи більше ніж на 6,5 млн гривень перевищують його законні доходи. Механізм цивільної конфіскації майна буде застосовуватися, якщо сумнівні доходи чиновника коштують більше, ніж його законні доходи, починаючи з 1 млн  гривень.

Кримінальний кодекс доповнено положеннями, які встановлюють кримінальну відповідальність за придбання чиновником активів, вартість яких перевищує на 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян його законні доходи. Зокрема, придбання таких активів карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Нагадаємо, що поняття «незаконне збагачення» було введене до ККУ в 2011 році. Ст. 368-2 КК була викладена в жовтні 2014 року Законом «Про Національне антикорупційне бюро України», який вніс низку змін до інших правових норм, включно з положеннями Кримінального кодексу. Проте не було винесено жодного вироку за обвинуваченням, протягом 2014–2018 рр. в Україні було ухвалено лише два кінцевих рішення за ст. 368-2 КК «Незаконне збагачення» за старою редакцією цієї статті. 26 лютого КСУ визнав ст. 368-2 ККУ неконституційною.