Відповідальність «злодіїв у законі»: внесено зміни до Кримінального кодексу

Верховною Радою прийнято Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою”.

Закон спрямований на припинення діяльності злочинних спільнот, учасників таких спільнот, притягнення до кримінальної відповідальності «злодіїв у законі», а також інших учасників злочинних спільнот та осіб, причетних до створення та функціонування злочинних спільнот.

Статтю 255 Кримінального кодексу викладено у такій редакції:

«1. Створення злочинної організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами –

караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

  1. Участь у злочинній організації –

карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

  1. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища, –

караються позбавленням волі на строк від восьми до тринадцяти років з конфіскацією майна.

  1. Створення злочинної спільноти, тобто об’єднання двох чи більше злочинних організацій, керівництво такою спільнотою –

караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.

  1. Дії, передбачені частинами першою, другою або четвертою цієї статті, вчинені особою, яка здійснює злочинний вплив або є особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «вора в законі», – караються позбавленням волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.
  2. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора або керівника злочинної організації, за вчинення злочину, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього злочину добровільно повідомила про створення злочинної організації або участь у ній та активно сприяла її розкриттю.

Примітка. 1. Під злочинним впливом у цій статті та статтях 2551, 2553 цього Кодексу слід розуміти будь-які дії особи, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, сприяє, спонукає, координує або здійснює інший вплив на злочинну діяльність, організовує або безпосередньо здійснює розподіл коштів, майна чи інших активів (доходів від них), спрямованих на забезпечення такої діяльності.

  1. Під особою, яка перебуває у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу, у тому числі у статусі «вора в законі», у цій статті та статтях 2551, 2553цього Кодексу слід розуміти особу, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив».

Кримінальний кодекс Законом також доповнено статтями 2551, 2552, 2553.

Відповідні зміни внесено до Кримінального процесуального кодексу, Кримінально-виконавчого кодексу, Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».