Притягнення до кримінальної відповідальності у справах in absentia: які аспекти треба враховувати?

Збройна агресія Росії та окупація частини території України, що тривають з 20 лютого 2014 року, збільшили кількість фактів колабораційної діяльності на окупованій території. Як результат – кількість зареєстрованих та розслідуваних кримінальних проваджень теж зросла. Ускладнюють розслідування і те, що агресія й окупація частини територій триває дев’ять років. Це вимагає не лише забезпечення розслідування кримінальних проваджень щодо людей, які вчинили колабораційні дії, а й попередження колабораціонізму серед тих, хто може піти на ці злочини в майбутньому.

Як забезпечити право на захист на стадії досудового розслідування за відсутності підозрюваного та як відбувається забезпечення справедливого судового розгляду та міжнародних стандартів у справах (in absentia) – у рамках серії вебінарів про колабораційну діяльність розповіли Жидков Валерій та Жила Олександр. 

Значна кількість кримінальних проваджень про злочини колабораційної діяльності закінчується заочно за відсутності підозрюваного, обвинуваченого.

При цьому окремі недоліки кримінально-процесуальної регламентації процедури in absentia не повинні ставати на заваді швидкому, повному та неупередженому розслідуванню та судовому розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Застосування процедури in absentia повинно здійснюватися відповідно до принципу верховенства права та гарантувати справедливий судовий розгляд, а також враховувати практику Європейського суду з прав людини та міжнародні стандарти з цих питань.

За підсумками вебінару експерти підготували публікацію, у якій розкрили наступні питання:

  • Особливості повідомлення про підозру та набуття статусу підозрюваного
  • Забезпечення права на захист на стадії досудового розслідування за відсутності підозрюваного
  • Проблеми визначення правової позиції захисника за призначенням
  • Забезпечення справедливого судового розгляду та міжнародних стандартів у справах (in absentia)
  • Проблемні аспекти повідомлення обвинуваченого (засудженого) про постановлене стосовно нього судове рішення
  • Удосконалення процедури виклику та повідомлення про вирок у справах in absentia
  • Виконання вироку та міжнародний розшук у справах проти основ національної безпеки в порядку спеціального судочинства