Приватні виконавці заявили про намагання Мін’юсту розправитися з ними дисциплінарними методами

Міністерство юстиції вважає приватних виконавців конкурентами і намагається розправитися з ними дисциплінарними методами – з таким ключовим повідомленням звернулося керівництво Асоціації приватних виконавців України до представників ЗМІ 15 лютого 2021 року під час прес-конференції на тему «Проблема дисциплінарної практики Міністерства юстиції щодо приватних виконавців в Україні».

Спільнота приватних виконавців стурбована різким зростанням кількості притягнень приватних виконавців до відповідальності, а також відсутністю мотивувальної частини рішень Дисциплінарної комісії при міністерстві.

За часів нинішньої команди Міністерства юстиції проведено 29 засідань Дисциплінарної комісії, на яких приватні виконавці отримали 69 покарань, 31 з яких суворі – зупинення або припиненя діяльності. Для порівняння – попереднім складом Дисциплінарної комісії майже за 2 роки було проведено лише 19 засідань, за підсумками яких була припинена діяльність 3 приватних виконавців і ще декількох тимчасово зупинена. Цифри вказують на зростання кількості покарань у 12 разів.

«Це все відбувається при тому, що ми, приватні виконавці, забезпечуємо левову частку виконання судових рішень в країні і не беремо за це ані копійки з державного бюджету. За офіційними показниками результативності, один приватний виконавець показує майже в шість разів вищу результативність, ніж його колега на державній службі. Зовсім не такого ставлення до себе з боку регулятора очікувала спільнота приватних виконавців, коли у 2019 році до посад приходила команда міністра Дениса Малюськи і його заступника Андрія Гайченка», – прокоментував ситуацію Анатолій Телявський, заступник Голови Асоціації приватних виконавців України.

Особливо резонансною справою стало припинення діяльності приватного виконавця Павла Говорова 8 лютого 2021 року. Рішення було винесено комісією при міністерстві на підставі фіктивної скарги боржника, який у свою чергу, публічно заявляє про те, що не має жодного відношення до цього документу. Приватний виконавець рішуче не погоджується з таким рішенням і збирається відстоювати свої права у суді.

«Скарги, на основі якої вельмишановний Директор департаменту ДВС Максим Кисельов підготував своє сфабриковане подання щодо притягнення мене до відповідальності, – просто не існує. Боржник її ніколи в житті не бачив і не підписував. Тим більше, ситуація викликає анекдотичну реакцію, адже сама справа вже закрита, а стягувач і боржник все владнали і навіть потисли один одному руки за моєї підтримки» — описав ситуацію приватний виконавець Павло Говоров.

«Нам вкрай необхідно починати конструктивний діалог для розв’язання проблеми невиконання судових рішень та реформування сфери примусового виконання. Говорити про готовність Мін’юсту іти нам назустріч можна буде лише тоді, коли регулятор змінить підходи до поточної дисциплінарної практики щодо приватних виконавців. Знаю, що багато моїх колег ставляться скептично щодо можливості домовитися у принципових моментах, проте ми маємо шукати точки дотику» – резюмував Голова Асоціації приватних виконавців України Віталій Чепурний.

Загалом, на сьогоднішній день в Україні склалася катастрофічна ситуація із виконанням судових рішень – в країні виконується не більше 1,5% судових рішень, а загальна сума стягнень сягає 1 трлн. грн. Приватні виконавці працюють в Україні з 2017 року і покликані поліпшити ситуацію. Розширення їх повноважень і захист їх діяльності передбачені чинним планом реформування системи примусового виконання рішень в Україні, затвердженим Кабінетом Міністрів.

Реформу підтримують закордонні партнери України, вказуючи на необхідність зрівняння повноважень державних та приватних виконавців. Дії міністерства, на думку Асоціації приватних виконавців України, вже фактично призвели до зриву виконання Меморандуму про надання Україні 1,2 млрд. євро макрофінансової допомоги з боку ЄС.