Реформа ринку праці: зареєстровано урядовий законопроект

В парламенті зареєстровано урядовий законопроект № 2708 “Про працю”, який реалізовує урядову реформу ринку праці та має на меті підвищити офіційну зайнятість та рівень зарплат в країні.

Розробники проекту (Мінекономіки) вважають, що чинний Кодекс законів про працю давно не захищає працівників, зокрема, не передбачає офіційної фіксації сучасних форм праці – фрілансу, дистанційної, домашньої або тимчасової роботи тощо. Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою для багатьох різновидів сьогочасних трудових відносин стала нелегальна зайнятість. Тому зростає робота в «тіні», зарплати у конвертах, складність у пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу.

За словами Міністра розвитку економіки Тимофія Милованова,  законопроект дозволить збалансувати ринок робочої сили, вивести із тіні заробітні платні та пришвидшити економічне зростання.

Автори законопроекту назвали 5 переваг нового закону:
1. Зберегти та розширити соціальні права та гарантії працівників через легалізацію праці.
2. Збільшити кількість легальних робочих місць.
3. Забезпечити рівні можливості чоловіків та жінок у сфері праці.
4. Підвищити доходи працівників.
5. Гармонізувати законодавство з ЄС.

Варто зазначити, що законопроект у зв’язку з переходом на електронний облік трудової діяльності передбачає виключити норми, які зобов’язують при влаштуванні на роботу та інших діях подавати трудові книжки або копії.

Також пропонується позбавляти права на матеріальну допомогу на випадок безробіття протягом 2 років, якщо суд встановить, що людина виконувала роботу або надавала послуги без трудового договору і сплати єдиного внеску та інших платежів. За рішенням суду за незадекларовану працю позбавлятимуть права на субсидії.

Із Закону про індексацію доходів виключається пункт про заробітну плату, оскільки захист від інфляційного знецінення зарплати буде здійснюватися шляхом підвищення мінімальної зарплати і підвищення зарплати за результатами переговорів сторін трудових відносин. Втім, об’єктами індексації залишаться пенсії і стипендії.

Ще одна цікава зміна: із Закону про державну службу пропонується виключити норму, яка забороняє чиновникам організовувати і брати участь у страйках та агітаціях. Ця норма суперечила Конституції, законодавству, міжнародним документам.

В разі прийняття Закон вступить в силу за 6 місяців після розгляду та ухвалення парламентом. Протягом 1 року буде діяти перехідний період задля адаптації трудових відносин і кадрових документів до нововведень.